A két ünnep között a világ valamennyi jelentősebb hírügynöksége, írott és elektronikus sajtóterméke foglalkozott azzal a lehetőséggel, hogy a 2004 MN4 aszteroida 2029-ben esetleg a Földnek ütközik. A hír jelentőségét az adta, hogy ennek – a kisbolygók megfigyelésének kezdete óta – még soha nem volt ekkora esélye, bár a mostani esély is csak 1%-nyi volt…
Szakemberek igen komoly erőfeszítéseket tettek annak érdekében, hogy az újonnan felfedezett aszteroida pályáját pontosítsák. Ehhez, egyrészről folytatták az észleléseket, másrészről – és ez talán az előbbinél is fontosabb volt – átkutatatták az összes szóbajöhető obszervatórium archívumát, hátha korábbi felvételeken is megtalálják a 2004 MN4-et. Nos a kutatások sikerrel jártak! Jeff Larsen és Anne Descour a Tucson (Arizona, USA) közelében lévő Spacewatch Observatory munkatársai az objektumot – igaz csak igen halvány nyomként – megtalálták egy március 15-i felvételen is.
A mostmár finomabb számítások szerint a kisbolygó egyértelműen elhalad a Föld mellett, azaz, nem kerülhet sor a katasztrofális ütközésre 2029. április 13-án.
Az ábrán a kék vonal jelzi az aszteroida Föld (Earth) - Hold (Moon) rendszerbeni pályaszakaszát. Az erre merőleges fehér pontok a számítás hibáját jelzik. (Azaz a kék vonal végülis ezen pontok bármelyikén végződhet, bár a legnagyobb valószínűsége – mostani számítások szerint – annak van, hogy az aszteroida a kék és fehér vonalak itt jelölt metszéspontján száguld át.) Mindenesetre az jól látszik, hogy még a legkisebb valószínűségű pozíciók sem a “Földön jelennek meg”. Azaz, a kisbolygó valóban közel lesz, de nem eléggé! A becsapódás kizárt.
Kapcsolódó linkek:
\\