Az Etna kitörését, és Szicília szigetét láthatjuk a TERRA műhold MODIS-szenzorának felvételén. Európa legnagyobb vulkánjának nem ritkák a kitörései. A bemutatott kép 2005. január 8-án, a délelőtti órákban készült: ezen jól látható a vulkán délnyugati irányba hosszan elnyúló füstzászlója.
Az Etna Szicília északkeleti sarkában van, a képen feltűnő a vulkán kiterjedt hósapkája. A tűz- hányó hatalmas kiterjedésű; átmérője sok tíz kilométer, lényegesen nagyobb mint Dél-Európa többi vulkánja esetében. Ez nem véletlen: az Etna bazaltvulkán, a bazalt pedig hígan folyó, messzire eljutó lávát képez. Robbanásos kitörések - a savanyúbb (nagyobb kovasavtartalmú), nehezebben folyó lávát adó, így könnyen „beduguló” Vezúvval és a görögországi Szan- torinnal ellentétben - gyakorlatilag nem fordulnak elő. Az Etna-környéki településeket tehát sokkal inkább fenyegeti a lávaömlés mint a vulkáni robbanások tüzes, „Pompeji-típusú” hamufelhője.
A vulkán hósapkája körüli barna övezet azt a magassági növényövet jelenti, ahol januárban nincs zöld növényzet. Hasonló zóna veszi körül az Elnától északra húzódó havas hegygerincet is. A képen látható többi fehér folt mind felhő. A mediterrán sziget téli örökzöld növénytakarója jellemzően a partvidéken, a nyugati síkságon és a sziget keleti oldalán, Catania környékén látható.
Timár Gábor – Kern Anikó (ELTE)