Július 16-án erős földrengés rázta meg Japánt, Tokiótól 250 kilométerre északnyugatra. A földfelszín függőleges irányú elmozdulását napokon belül pontosan kimutatták a Daichi műhold radarképei alapján.
A hírügynökségi jelentések szerint a Richter-skála szerinti 6,8-as erősségű rengés epicentruma Niigata kormányzóság partjai előtt tíz kilométerrel, a Japán-tenger medre alatt volt. A földmozgást az egész Honshu szigeten lehetett érezni, s megremegtette a főváros felhőkarcolóit is. Az esemény amiatt is a hírek elejére került, mert megrongálta a Kariva atomerőművet: a világ legnagyobb atomerőművében kisebb tűz ütött ki, a reaktor automatikusan leállt. A baleset a környezetre nem jelentett veszélyt.
A JAXA japán űrügynökség Daichi (ALOS) távérzékelő műholdjának PALSAR radarjával július 19-én tudtak felvételt készíteni a területről. Korábbi, idén január 16-i adatokkal való összehasonlítás nyomán kapták az alábbi képet.
A magassági változásokat szemléltető színek skálája 11,8 cm-enként ismétlődik. (Kép: JAXA)
A differenciális műholdradar-interferometria technikája alkalmas a két időpont között bekövetkezett magassági változások kimutatására. Lényegében a műhold és földfelszín közötti távolságot mérik, s ebből következtetnek az elmozdulásra. A mostani földrengés környezetében a legnagyobb emelkedés 30 cm, ez a szigeten az epicentrum közvetlen közelében, attól keleti irányban látható. (Az epicentrumot fehér pont jelöli.) A legnagyobb süllyedés távolabb, déli irányban volt mérhető, mértéke 15 cm.
A földrengés epicentrumának környékét mutató részlet. (Kép: JAXA)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Műholdradar- interferometria a földrengés után
A földrengést követő elmozdulás radarképe (JAXA)