A Nargis trópusi ciklon több tízezer ember életét követelte a korábban Burma néven ismert délkelet-ázsiai országban.
Az Indiai-óceán, pontosabban a Bengál-öböl partján fekvő országot május 3-án érte a természeti csapás. Az országot kormányzó katonai rezsim hozzájárult, hogy külföldi segítség érkezhessen Mianmarba. Ha nem jut elegendő élelmiszer és ivóvíz a katasztrófa sújtotta térségbe, rövidesen éhínség ütheti fel a fejét.
A parthoz közeledő Nagris-ciklon május elsején, az Envisat műhold MERIS detektorának felvételén. (Kép: ESA)
Május 4-én az ENSZ illetékes szervezete aktiválta a katasztrófák esetére létrehozott nemzetközi egyezményt (International Charter on Space and Major Disasters). Ilyen alkalmakkor a térségről készült és mihamarabb feldolgozott műholdfelvételeket az egyezményben részvevő űrügynökségek azonnal és ingyen rendelkezésre bocsátják, hogy ezzel is segítsék a mentési munkálatokat.
Az Envisat ASAR radarképei az Irrawaddy folyó deltatorkolatának vidékét mutatják jó egy évvel a mostani esemény előtt (fent, 2007. február 5.) és közvetlenül a vihar elvonulása után (lent, 2008. május 5.). Jól látható a ciklon nyomán bekövetkezett áradások kiterjedése, amit a fekete és sötét foltok jeleznek. (Képek: ESA)
A műholdas radarképek előnye, hogy segítségükkel átláthatnak az ilyen esetekkel általában együtt járó vastag felhőzeten, és nem csak nappal végezhetnek megfigyeléseket. A radarhullámok visszaverődési tulajdonságai érzékenyek a talaj nedvességtartalmára, ami ilyenkor jó szolgálatot tehet.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Az űrtechnika alkalmazása katasztrófák esetén
A Nargis-ciklon és hatása műholdképeken (ESA)