Az Interspect elérhetővé tette a 2010 októberében bekövetkezett súlyos vörösiszap-katasztrófa légi távérzékeléssel nyert nagyfelbontású állományait és a katasztrófához kapcsolódó információkat.
Bár most nem űreszközökkel végzett távérzékeléssel kapott képekről van szó, ezúttal a téma fontossága és a munka minősége miatt is kivételt teszünk, és megosztjuk az Űrvilág olvasóival ezt az információt. A vörösiszap-katasztrófával kapcsolatos korábbi, űrvonatkozású híreinket a lap alján elérhetik.
A Kolontár, Devecser és Somlóvárárhely térségét érintő vörösiszap-katasztrófa elöntési területéről készült légifotó-térképet a www.rsgis.eu közhasznú portálon helyezték el. A felmérést az a fiatal kutatókból álló csoport végezte el, akik egyébként a világ legnagyobb terepi felbontású légifelvétel-mozaikját is jegyzik (www.zoomy.hu).
A nagyítható térkép, valamint további helyszíni felvételek a www.rsgis.eu honlapon érhetők el. (Képek: Bakó Gábor / Interspect csoport)
Egyedülálló, a célnak megfelelően átalakított repülőgéppel, és saját összeállítású kamerarendszerrel a levegőből térképezték föl több időpontban a területet. A terepi vizsgálatokban is hatékonyan részt vettek. A felvételeknek a katasztrófavédelem, a minisztériumok és a kiértékelésben részt vevő egyetemek veszik nagy hasznát. Ezek a felvételek dokumentálják az épületállományban, a vegetációban, az élővilágban, a talaj- és vízminőségben beállt változásokat. Segítségükkel a hosszú távú környezeti hatásokra is következtethetünk.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A vörösiszap-katasztrófa műholdképeken
Amerikai űrfelvétel a vörösiszap-katasztrófáról
Vörösiszap-katasztrófa: újabb űrfelvételek
Időutazás a vörösiszap-tározónál
Évek óta süllyedt az ajkai vörösiszap-tározó gátja
Műholdradaros vizsgálatok: létezik ilyen? (1. rész)
Műholdradaros vizsgálatok: létezik ilyen? (2. rész)
Műholdradaros vizsgálatok: létezik ilyen? (3. rész)
A vörösiszap-katasztrófa elöntési területe légifényképeken