Az Ázsiai Fejlesztési Bank és a Japán Űrügynökség (JAXA) összefogott, hogy a fejlődő országok számára hasznos előrejelző rendszert alakítsanak ki.
A rendszer első haszonélvezői a heves esőzésekkel és gyakori áradásokkal sújtott Banglades és Vietnam lennének. A cél, hogy japán földmegfigyelő műholdak adatai alapján előre tudják jelezni a pusztító árvizeket, ezzel csökkentve az azok által okozott károkat. A folyók vízgyűjtő területére hulló, az áradásokat kiváltó csapadék mennyiségéről kapott műholdas információt feldolgozva, a helyi kormányzat figyelmeztető üzeneteket küldhet közvetlenül a folyók mellett élő lakosságnak, mobiltelefonos szöveges üzenetek formájában. A bangladesi polgárok közel háromnegyede rendelkezik mobiltelefonnal.
Az újonnan kifejlesztett rendszer próbáját augusztus 25-én és 26-án tartják Bangladesben. A teljes üzem a 2015-ös költségvetési évben kezdődhet, mind Bangladesben, mind Vietnamban. Ez utóbbi országban novemberre tervezik a tesztüzemet.
A JAXA segítségével, az Ázsiai Fejlesztési Bank pénzügyi támogatásával kifejlesztett árvízi előrejelző rendszer működésének vázlata. (Kép: Yomiuri Shimbun)
A Gangesz medencéjében fekvő Banglades szinte minden évben jelentős áradásokkal kell megküzdjön. A teljes éves csapadékmennyiség mintegy 70%-a a júniustól szeptemberig tartó esős évszakban hullik. Mivel az országban viszonylag fejletlen a vízügyi mérőhálózat, a lakosság gyakran már csak a fenyegető vízszintemelkedés idején szerez tudomást a veszélyről, amire így nem tud időben reagálni. Az áradás veszélyezteti az emberéleteket, a lakóházakat, a háziállatokat és a terményt. A műholdas adatokat használó riasztórendszer akár öt nappal az elöntés előtt képes kiadni a szükséges figyelmeztetést. Így a mentés, a védekezésre való felkészülés időben megkezdhető.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Pusztító ciklon után árvíz Mianmarban
Érdekli, hogy hol esik a Földön?
Műholdas segítség az árvízi mentésben
Műholdas árvízi térképek – gyorsan és egyszerűen
A Proba-V munkában
A Gangesz-delta az űrből
Árvízi előrejelző rendszer készül Bangladesben és Vietnamban (Yomiuri Shimbun)