Újabb műholdas képeket és adatokat mutatunk be a Karib-tenger vidékének két legutóbbi hurrikánja, a Harvey és az Irma pusztításáról.
Az Airbus Defence and Space (DS, a cég védelmi és űrrészlege) a TerraSAR-X műhold műszereivel rendszeresen készített radarfelvételeket a Karibi-térség hurrikán sújtotta területeiről. A képeket az ENSZ égisze alatt működő Disasters Charter (International Charter on Space and Major Disasters, azaz nemzetközi megállapodás az űrtechnika szerepéről a katasztrófahelyzetekben), illetve a Copernicus program katasztrófahelyzeteket kezelő szolgálata (Copernicus Emergency Management Service) részére továbbították. A képek a két szervezetnél segítik a mentési munkák és a humanitárius segélyek helyszínre juttatásának szervezését.
A TerraSAR-X műhold apertúraszintézises radarjával WideScanSar üzemmódban készített felvételek Texas állam mintegy 67 ezer km2-es területéről, Houston és Corpus Christi között. Összehasonlítható a Harvey hurrikán áthaladása előtti (felső kép) és utáni helyzet. Az alsó, a vízzel elöntött területeket mutató kép augusztus 28-án 07:25 helyi időkor készült. (Egy csúszka mozgatásával összehasonlítható képek: Airbus DS)
A fenti képek kinagyított részlete, Houston (fent) és a Matagora-öböl (lent) között. (Egy csúszka mozgatásával összehasonlítható képek: Airbus DS)
Ugyancsak a TerraSAR–X apertúraszintézises radarberendezése készítette a bemutatott képet az Irma hurrikán szeméről. A műhold nagy területekről készít nagyfelbontású radarképeket, méghozzá – ami az ilyen természeti csapások esetén különösen fontos – az időjárási viszonyoktól független minőségben. Így a károk kiterjedésének felmérése az űrfelvételek segítségével már akkor megkezdődhet, amikor a katasztrófa sújtotta területet még az optikai tartományban átláthatatlan, kiterjedt felhőzet borítja.
A TerraSAR-X műhold radarképe az Irma hurrikán „szeméről” szeptember 8-án. (Kép: DLR e.V. 2017 és Airbus Defence and Space GmbH 2017)
A Pléiades műhold 50 cm felbontású optikai felvétele az Irma hurrikán átvonulása után (szeptember 10.) a hírekben gyakran szerepelt Szent Márton-szigetről. (Kép: CNES 2017 / distribution Airbus DS)
Korábban már bemutattunk a GPM (Global Precipitation Mission) műhold mérésein alapuló képeket a hurrikánok pusztításáról. A NASA Goddard Media Studios animációja a Harvey hurrikánról készült. A GPM műhold augusztus 27-én 11:45 és 21:25 UTC között többször is elrepült a katasztrófa sújtotta terület fölött. A hurrikán két nappal korábban érte el a szárazföldet, közepe 27-én a texasi Victoria közelében (Houstontól nyugatra) kb. 4 km/h sebességgel délkelet felé mozgott. A csapadék mennyiségét a GPM mikrohullámú képalkotó műszere, illetve a kétfrekvenciás csapadékradar adataiból vezették le. A képen és az animáción is jól látható a csapadék aszimmetrikus eloszlása, a leghevesebb esőzések a hurrikán középpontjától északra és keletre voltak, mert a hurrikán forgási iránya miatt ezt a területet éri el a tenger felől érkező meleg és nagy nedvességtartalmú levegő. Az esőzés a vörös területeken volt a leghevesebb, a csapadék mennyiségének a GPM műhold méréseiből levezetett csúcsértéke elérte az óránként 96 millimétert.
Csapadékeloszlás a Harvey hurrikán nyomán a GPM Core Observatory műhold mérései alapján. A vörössel jelölt területeken óránként 20–50 mm közötti mennyiségű csapadék hullott. A hurrikán kialakulását és a csapadék eloszlását bemutató animáció a Goddard Media Studios oldalán tekinthető meg. (Kép: Goddard Media Studios) Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Irma lecsapott Floridára
Még Harvey
Harvey Houstonban járt
Hurrikánszezon
Űrtechnika a katasztrófavédelem szolgálatában
Árvizek Texasban a Harvey hurrikán pusztítása nyomán (Airbus DS)
A TerraSAR-X műhold képe az Irma hurrikán szeméről
Az Airbus Defence and Space (DS) képgalériája
A Harvey hurrikán csapadékeloszlását bemutató animációk (Goddard Media Studios)
Az Irma hurrikán mozgását és csapadékeloszlását bemutató animációk (NASA SVS)