Nem kizárt, hogy a Sencsou-6 űrhajó eredetileg 2005 októberére tervezett indítására már szeptemberben sor kerül. Természetesen semmi pontosat nem lehet tudni, noha a kínai illetékesek néha megszellőztetnek bizonyos híreket.
Az első kínai űrhajóst, a 2003 októberében a Sencsou-5 űrhajóval repülő Jang Li-vejt nem követte újabb tajkonauta. Amikor kiderült, két évet kell várni az újabb űrhajó indítására, sokan alig hittek a fülüknek, hiszen a kínaiakat 2003-ban szinte már űrnagyhatalomként tartották számon. (Hol vannak már azok az elgondolások, hogy 2010-re kínai jár majd a Holdon?)
Idén többször is hangoztatták a kínai illetékesek, illetve újságok, hogy 2005-ben sor kerülhet az újabb repülésre. Sőt, később azt is tudni lehetett, erre minden bizonnyal októberben kerül rá sor. A Sencsou-6 háromszemélyes űrhajóban ezúttal két tajkonauta utazik majd, akiket egy 14 fős csoportból választanak ki. Az űrhajósok már elhagyhatják a parancsnoki kabint, s az orbitális egységben – mely a küldetés után még hónapokig keringhet Föld körüli pályán – különböző kísérleteket hajthatnak végre. A repülés pontos idejére azonban vagy nem született még döntés, amit igen nehéz lenne elképzelni, vagy csak egyszerűen nem hozták nyilvánosságra, vagy a tervezettnél kicsit későbbi dátumot mondtak, hogy ezután "meglephessék" a világot.
Csang Xing-vej (Zhang Quingwei), a Kínai Űrtudományi és -Technológiai Szervezet elnöke egy sanghaji lapnak adott nyilatkozatában már ez év szeptembert vagy októbert jelölte meg, mint a Sencsou-6 űrhajó lehetséges indításának időpontját.
A repülés mindenképpen szükséges, s a kínaiaknak alaposan fel kell gyorsítaniuk űrprogramjukat, ha tartani akarják az önmaguk által felvázolt menetrendet: 2006-ban már űrszondát indítanának a Holdhoz, 2007-ben pedig egy egymodulos űrállomást állítanának Föld körüli pályára. Addig azonban még a világűrbeli dokkolást is ki kellene próbálni. (Persze az sem kizárt, hogy élesben, bár távirányítással, egy személyzet nélküli űrhajó dokkol majd az űrállomáshoz.) Az űrállomás-program állapotáról szinte semmit sem tudni, azon kívül hogy létezik. A tervezésről, az építkezésről, a hordozórakéta átalakításáról nincsenek se hírek, se fényképek. Ugyanez igaz a holdszondára is. A Sencsou-6 repülése után bizonyára okosabbak leszünk, hiszen akkor majd bizonyára rengeteg interjút adnak, csak nem szabad elfelejtenünk a sorok közötti olvasás anno itthon is oly fontos képességét... Kapcsolódó cikkek:
Októberben indul az újabb kínai űrhajó?