A legfrissebb jelentések szerint a kínaiak már jövőre útnak indíthatják második űrszondájukat a Hold felé.
Az első ilyen űreszköz, a 2007 októberében indult Csang'e-1 (Chang'e-1) most is rendben működik, a Hold körüli pályán keringve. A 2350 kg tömegű űreszköz nemrég kiállta az eddigi legnehezebb próbát is. A február 20-ai teljes holdfogyatkozás során ugyanis – a napelemekre eső napfény híján – hosszú ideig kénytelen volt akkumulátoraira hagyatkozni. A tervezett 60% helyett csak 40%-ot használt el az energiatartalékaiból, mialatt 49 percen át nem tudott kommunikálni a pekingi földi irányítókkal.
A kínai állami hírügynökség és televízió jelentése szerint a Csang'e-2 már valamikor 2009-ben startolhat. A terv részleteiről egyelőre keveset árultak el. A hírek arról sem szóltak, hogy az új űreszköz hasonló felépítésű lesz-e, mint az első holdszonda. A Holddal kapcsolatos hosszabb távú kínai tervekben később egy leszálló, majd végül egy talajmintahozó küldetés szerepel.
Ugyancsak a kínai űrkutatással kapcsolatos hír, hogy javában készülődnek a harmadik emberes űrhajó, a Sencsou-7 (Shenzhou-7) idén esedékes indítására. Ennek során három űrhajóst küldenek Föld körüli pályára. Nemrég sikeresen tesztelték az űrruhákat és a zsiliprendszert, hiszen a programban űrséta is szerepel majd.
Kapcsolódó cikkek:
GYORSHÍR: Kína holdszondát bocsátott fel
A kínai szonda első holdfotója
Kína 2008-ra halasztotta a következő emberes űrrepülést
Képek a Sencsou-6 indításáról
ŰRTÖRTÉNELEM: Föld körüli pályán Kína első űrhajósa!
Kapcsolódó linkek:
A második kínai holdszonda tervéről (Space.com)