A Jaokan-30 egy Hosszú Menetelés-2D rakétával startolt május 15-én.
A megszokott hivatalos hírügynökségi fénykép egy kínai műhold indításáról: a Hosszú Menetelés hordozórakéták valamelyik típusa, az emelkedés elő másodperceiben. Ezúttal egy Hosszú Menetelés-2D rakéta indította a Jaokan-30 (Yaogan-30) műholdat a Góbi-sivatagban fekvő Csiucsüan (Jiuquan) bázisról, május 15-én, magyar idő szerint 4:43-kor. (Kép: Xinhua)
Az új műhold 640 km magasan húzódó poláris napszinkron körpályán kering majd. Az amerikai követési adatok is megerősítették, hogy az űreszköz a start után 625 km és 653 km között változó magasságú pályára került, hajlásszöge az Egyenlítő síkjához képest 98,1°. Ilyen típusú pályán keringve idővel a teljes földfelszín, mindenféle földrajzi szélességek megfigyelhetők. Ezért népszerű a polgári célú távérzékelő és a katonai célú megfigyelő műholdak számára. A hivatalos kínai hírügynökségi beszámolók szerint a Jaokan-30 feladata a földmegfigyelés, mezőgazdasági termésbecslés, a katasztrófa-elhárítási munkák segítése. Külföldi elemzők azonban meg vannak róla győződve, hogy a sorozat más műholdjaival együtt kémkedésre (is) használják. A felbocsátás körülményei (a rakéta, a starthely, az elért pálya) a mostani űreszközt hasonlatossá teszik a 2007-ben, 2008-ban, 2009-ben, 2010-ben és 2014-ben felbocsátott elődeihez. A korábbi öt alkalommal nagy felbontásra képes optikai kémműholdakat indítottak Kínából. A start időpontját előzetesen nem hozták nyilvánosságra, ami szintén a katonai jellegű felhasználás gyanúját erősíti.
A vasárnapi start volt Kínából idén az ötödik. A mostanival együtt 2016 májusának közepéig világszerte már 29 űrindítást végeztek. Ezek közül szerencsére mindegyik sikerrel járt, startbaleset ebben az évben még nem volt. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Megint Kína, megint kémműhold
A Jaokan-30 startjáról (Spaceflight Now)