A kínai Csang'e-5 szonda Hold körül keringő mintaszállító modulja dolga végeztével becsapódott az égitest felszínébe.
A fékezési parancsot december 7-én adták ki a földi irányítók. A becsapódás 0° holdi hosszóság és 30° déli szélesség környékén történt, magyar idő szerint december 8-án 0:30-kor. A mintaszállító egység (ascent module) feladata volt a Hold felszínén gyűjtött mintegy 2 kg-nyi anyagmintát eljuttatni a leszállóegységtől (landing module) a Hold körüli pályán várakozó anyaszondához (orbit module). Miután a művelet a december 5-én végrehajtott automatikus Hold körüli dokkolás után sikerült és a minta átkerült az anyaszondára, a mintaszállító modul feleslegessé vált. (A korábbi hírekben felmerült, hogy a megmaradt hajtóanyag lehetővé tenné a meghosszabbított küldetést, de a jelek szerint a szakemberek ennek nem látták értelmét, és inkább időben megszabadultak tőle, hogy ne váljon belőle űrszemét a Hold körüli pályán.)
A Csang'e-5 mintaszállító moduljának becsapódása a Hold megvilágítatlan részén történt, így a NASA Lunar Reconnaissance Orbiter szondájának nem volt lehetősége megfigyelni (később talán a megbolygatott felszínt észre lehet venni). A Hold körül keringő amerikai szonda nagyfelbontású kamerájával egyébként magát a leszállóegységet és az akkor még vele együtt levő felemelkedő modult néhány órával a landolás után már sikerült lefényképezni. (Kép: NASA / GSFC / Arizona State University)
A Csang'e-5 november 23-án startolt a Vencsang (Wenchang) űrközpontból. December 1-jén landolt a Hold felszínén, a begyűjtött anyagot 3-án indították el. Ha minden jól megy, a mintát tartalmazó kabin várhatóan 16-án érkezik meg a Födre, Belső-Mongólia sivatagos területén landolva. Mindez a Hold holnapra esedékes elhagyását követően 112 órával következik majd be.
A mintaszállító modul felemelkedése és 5 cm-es pontosságot igénylő dokkolása az első ilyen jellegű automatikusan végrehajtott művelet volt a Hold körül. A kínaiak ambiciózus tervei között szerepel a Marsról származó felszíni minta begyűjtése és hazaszállítása is, 2030 körül. Annak a küldetésnek ugyanígy kritikus szakasza lenne a dokkolási manőver. A tervezett kínai emberes holdi kutatási programban is tudják majd hasznosítani ezt a képességet.
Kína jelenleg egyszerre három működő leszállóegységgel rendelkezik a Hold felszínén. Egyikük (a Csang'e-4) az égitest túlsó, a Földről közvetlenül sosem látható oldalán dolgozik. A hét éve (!) érkezett Csang'e-3 már nem igazán aktív, de még van rajta működő berendezés. A Csang'e-5 leszállóegysége ugyanakkor nem lesz hosszú életű, hiszen a fő feladat a minta begyűjtése volt, nem készítették fel a 14 napon át tartó hideg holdi éjszaka átvészelésére.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Dokkolás Hold körüli pályán
GYORSHÍR: Sikeres mintavétel a Holdon
GYORSHÍR: A Holdon a kínai leszállóegység
GYORSHÍR: A Hold körül a Csang’e-5
Kína: 2 kg mintát a Holdról!
Három réteg regolit
GYORSHÍR: Leszállás a Hold túloldalán
Újfajta holdkőzetet talált a kínai rover
Kínai távcső a Holdon
Kilenc réteg a holdfelszín alatt
GYORSHÍR: Kína a Holdon!
A Csang'e-5 mintaszállító modulja a Holdba csapódott (Space News)
A Csang'e-5 leszállóegysége az LRO felvételén (Space.com)