Havi sorozatunk második részében a kínai űrállomással és az ország új űrstratégiájával kapcsolatos információkat olvashatnak.
A kínai űrállomás
Január folyamán a Sencsou-13 legénysége sikeresen tesztelt további, az űrállomás építése szempontjából kritikus folyamatokat.
(Animált kép: CGTN)
Január 15-én Vang Japing lett az első kínai nő, aki 100 napot töltött el a világűrben. A száz napot két repülés során gyűjtötte össze. A Sencsou-10 (Shenzhou-10, SZ-10) űrhajóval 2013. június 11. és 26. között tartózkodott a világűrben, most folyó repülését pedig 2021. okróber 16-án kezdte. Mint emlékezetes, ő az első kínai nő, aki űrsétát hajtott végre – tavaly november 7-én.
Űrstratégia
Január legvégén jelent meg a következő öt évre vonatkozó kínai nemzeti űrstratégiát ismertető „Fehér Könyv”. A felfedező (exploration) programok között kiemelik a Csang’e-6 holdi talajminta- visszahozatalát és a Csang’e-7 komplex űreszközegyüttes programját. Az már korábban is nyilvánvaló volt, hogy az utóbbi leszállóegység (lander) a hozzá tartozó holdjáróval (roverrel) és ugrálő egység(ekk)el (hopper) (?) a Hold déli pólusvidékén fog települni. Azzal kapcsolatban azonban, hogy a Csang’e-6 hol landol, akár még egy éve is viták voltak. A Fehér Könyvbe azonban már kijelentő módban írták le, hogy – hála az első mintavétel 100%-os sikerének – ezúttal már a déli pólusvidéken fognak próbálkozni. Ezek az űreszközök már mind épülnek.
Szintén az „exploration” témakörbe tartozik, hogy megkezdik az alapkutatást és alaptechnológiák fejlesztését a következő küldetésekhez:
Az anyag nemcsak a katonai programokkal nem foglalkozik, de kimaradtak belőle a tervezett (részben kereskedelmi) megakonstellációk is. Kapcsolódó cikkek:
Ázsiai mozaik – 2021. december (1. rész)
Ázsiai mozaik – 2021. november (1. rész)
Úton a Sencsou-13 kínai űrhajó
Kínai fizikaóra az űrből, 60 millió diáknak
Már a kínai űrállomáson a három űrhajós
GYORSHÍR: Landoltak a holdkőzetek
Ázsiai mozaik – 2022. január (1. rész)