Visszatért a Hold túlsó oldalán gyűjtött anyaggal a kínai Csang'e-6 űrszonda tartálya.
A Csang'e-6 (Chang'e-6) az űrkutatás történetében először gyűjtött mintát a Hold felszínét borító regolitból az égitest túlsó, a Hold kötött keringése miatt a Földről közvetlenül sosem látható oldaláról. A visszatérő tartály a terveknek megfelelően landolt a Kína északi részén fekvő Belső-Mongólia Autonóm Területen, június 25-én magyar idő szerint 8:07-kor.
A keresőcsapat helikopterrel közelítette meg a leszállóhelyet a sivatagos vidéken. (Kép: Xinhua / Jin Liwang)
Előzőleg a visszatérő tartály 5000 km-rel az Atlanti-óceán felett elvált attól az egységtől, amely visszahozta a Hold körüli pályáról. A légkörbe lépés 7:41 körül történt, mintegy 120 km-es magasságban, 11,2 km/s sebességgel. Ezután a tartály mintegy visszapattant, hogy utána újra, tovább lassulva lejjebb jusson. Az ejtőernyő 10 km-es magasságban nyílt ki.
A leszállás körbekerített helyszínén az ejtőernyős fékezéssel érkezett kabin külsejét vizsgálják a szakemberek. (Kép: Xinhua / Jin Liwang)
A Csang'e-6 volt a kínai holdkutatási program eddigi legösszetettebb küldetése. Olyan helyről kellett mintát hozni, amellyel nincs közvetlen összelátás a Földről. A szonda a műveleteit nagy mértékben autonóm módon hajtotta végre, a kommunikációra a Hold körül keringő Csüecsiao-2 (Queqiao-2) relészondát használták. Hszi Csin-ping kínai elnök személyesen gratulált a küldetés sikeres teljesítéséhez. A holdi mintákat repülőgépen Pekingbe szállították, ahol felnyitják a tartályt. A minták kutatókhoz kerülnek tárolásra – a biztonság kedvvért két különböző helyen is –, laboratóriumi elemzésre és tanulmányozásra. Később külföldi kutatócsoportok is lehetőséget kapnak vizsgálatok elvégzésére. Az első hírekben még nem volt szó arról, hogy pontosan mennyi anyagot sikerült összegyűjteni a felszínről, illetve kis mélységbe lefúrva. Az eredeti tervek kb. 2 kg tömeggel számoltak.
Az egy keringő, visszatérő, le- és felszálló egységből álló Csang'e-6 űrszonda május 3-án indult. Június 2-án landolt a Hold túlsó oldalán, a Déli-sarki Aitken-medence térségében. Két nappal később felszállt a begyűjtött mintákkal, amelyeket a Hold körüli pályán tartózkodó visszatérő egységhez dokkolva átadott annak. (A szonda felszálló része dolga végeztével az irányítók utasítására a Holdba csapódott, hogy ne keringjen űrszemétként az égitest körül.) A keringő-visszatérő egység utána még 13 napon át keringett a Hold körül, a visszaindulásra megfelelő időpontra várakozva.
A Csang'e-6-ot kiszolgáló Csüecsiao-2 kommunikációs szonda most elkezdi saját tudományos programjának végrehajtását. A fedélzetén elhelyezett 4,2 m átmérőjű antennával rádiócsillagászati méréseket végez majd, de repül rajta egy extrém ultraibolya tartományban érzékeny kamera és egy semleges atomokat detektáló berendezés is. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Egy 53 napos kaland kezdete
Landolás a Hold túloldalán
Felszálltak a holdi minták
Márciusban új kínai holdi relészonda indul
Úton a Hold felé a második Csüecsiao
Megérkeztek az első minták a Hold túloldaláról (Xinhua)