A Beidou rendszer legújabb, geoszinkron pályára szánt műholdja szombaton indult Hosszú Menetelés-3A rakétával.
A kínai navigációs műholdrendszer tagját a háromfokozatú hordozórakéta közép-európai idő szerint július 31-én, 23:30-kor emelte a magasba a Szecsuán tartományban található Hszicsang űrközpontból. (A helyszínem már augusztus elseje, hajnali 5:30 volt ekkor.) A mostani start során a második generációs Beidou holdak ötödik példánya állt pályára. Az előző négy műhold közül az idén indult kettő hasonló (kb. 36 ezer km-es) magasságban, de az Egyenlítő fölött (vagyis geostacionárius pályán) kering.
Beidou navigációs műhold. (Fantáziakép: China Academy of Space Technology)
A kiépülőben levő kínai Beidou (más néven Compass) műholdrendszer célja, hogy a jelenleg az amerikai GPS-re hagyatkozó műholdas helymeghatározást saját űreszközök segítségével oldják meg.
A rendszer első kísérleti műholdja 2000-ben indult. A tervek szerint 2012-re teljes hely- és időmeghatározó szolgáltatást tudnak nyújtani, legalábbis Kína és a szomszédos országok területére. A globális földi lefedettség 2020-ra várható, amikor a rendszer összesen 35 műholddal üzemel. Ezek legtöbbje közepes magasságú (kb. 21 ezer km-es) pályákon kering majd, csakúgy, mint az amerikai GPS, az orosz GLONASSZ, és a készülő európai Galileo navigációs rendszer holdjai. A kb. 36 ezer km magas geoszinkron pályán egyszerre öt Beidou műhold üzemel majd.
A kínai navigációs műholdak tervezett teljes konstellációja.
A szombati űrstart volt idén az ötödik Kínából, világviszonylatban pedig már a harminchatodik.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Kínai navigációs műhold startolt
Ismét bővült a kínai navigációs műholdrendszer
Új Beidou műhold indult Kínából (Spaceflight Now)