Világszerte az első idei űrindítás alkalmával mindjárt két műhold, és egy magyar gyártású berendezés is Föld körüli pályára került.
A kínai Hosszú Menetelés-4B hordozórakéta január 9-én, magyar idő szerint 4:17-kor emelkedett a magasba Tajjüanból.
(Kép: Xinhua)
Kína, és egyben a világ első 2012-es startja során a rakéta fő terhe a Cöjüan-3 (Ziyuan-3) távérzékelő műhold volt. A nagy (2,5 méteres) felszíni felbontású képek készítésére alkalmas űreszközt polgári alkalmazásokra, a természeti erőforrások feltérképezésére, mezőgazdasági távérzékelésre, a vízgazdálkodás segítésére, várostervezéshez, katasztrófák megelőzésére használják majd. Három kamerája közül egy-egy a menetirányhoz képest előre illetve hátra, egy pedig lefelé néz. A fedélzeten egy infravörös spektrométert is elhelyeztek. A 2,6 tonnás műhold kb. 500 km magas poláris napszinkron pályára került.
Ugyancsak a kínai rakétán utazott, és hasonlóképpen poláris pályára került az alig 28 kg-os VesselSat-2. Feladata az amerikai ORBCOMM cég számára a tengeri hajóforgalom követése, a fedélzetén elhelyezett AIS (Automatic Identification System) rádiós vevőberendezések segítségével. A luxemburgi LuxSpace cég által épített űreszköz egyik beszállítója a magyar BHE Bonn Hungary Elektronikai Kft. A budapesti űripari cég az adatcsatorna legfontosabb láncszemét, a fedélzeti digitális modulátort készítette, ahogyan a tavaly felbocsátott VesselSat-1 esetében is. Ez utóbbi műhold egyébként, amely egy indiai PSLV rakétával startolt 2011 októberében, már szolgálatba állt és kitűnően működik.
Az egyenlítői pályán keringő VesselSat-1 és a most felbocsátott, erre merőleges síkban keringő VesselSat-2 az ORBCOMM most épülő új, 18 műholdból álló ún. második generációs rendszerét (OG2) egészíti majd ki. Ez utóbbiaknak a pályára állítása még idén elkezdődhet, méghozzá a SpaceX vállalat Falcon-9 rakétájával. Az új ORBCOMM távközlési holdak – mintegy „mellékesen” – AIS vevőberendezésekkel is fel lesznek szerelve. A két VesselSat holddal kiegészítve jó globális lefedettséget adnak majd a világtengerek hajóforgalmának folyamatos követéséhez.
Az ORBCOMM cég alapszolgáltatása kétirányú adatátvitel biztosítása a megrendelőinek, a Föld körül egyenletesen elosztva keringő alacsony pályás műholdak közvetítésével. A Machine-to-Machine (M2M) kommunikációt főleg közlekedési, szállítási, globális ipari és bányavállalatok használják a járműveik és egységeik közötti közvetlen adattovábbításra, flottamenedzselésre.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Megha-Tropiques és három másik
Magyar berendezés egy luxemburgi műholdon (1. rész)
Magyar berendezés egy luxemburgi műholdon (2. rész)
A magyar űripar sikere
Konstellációk kora
A Cöjüan-3 és a VesselSat-2 startja (Spaceflight Now)