Az idei hetedik kínai űrindítás során egy katonai célú, feltehetően optikai felderítő műholdat állítottak pályára.
A Jaokan-14 (Yaogan-14) jelzésű űreszköz Hosszú Menetelés-4B rakétával indult. A start helye az észak-kínai Tajjüan, időpontja május 10-én, magyar idő szerint 9:06 volt.
(Kép: Xinhua / Wang Shen)
A műholddal kapcsolatos technikai részletek természetesen nem nyilvánosak. Annyi biztos, hogy a kémműhold alacsony, a pólusok fölött húzódó napszinkron pályára állt a Föld körül. Amerikai követési adatok alapján a közel kör alakú pálya a felszín felett mintegy 470 km-es magasságban hózódik, a pályahajlás az Egyenlítő síkjához képest 97°.
A Jaokan sorozat egyrészt optikai, másrészt radaros technikával működő kémműholdakat vonultat fel. A mostani startról a hivatalos kínai hírügynökségi jelentések – ahogy az lenni szokott ezekben az esetekben – tudományos célú távérzékelő holdról szólnak. De nyugati elemzők szerint a nagyfelbontású műholdképeket elsősorban katonai, stratégiai jelentőségű létesítmények fényképezésére használják majd.
Ezúttal a kémműholdnak egy társa is volt a Hosszú Menetelés-4B hordozórakéta tetején. A mindössze 9,3 kg-os Tientuo-1 (Tiantuo-1) kísérleti optikai képalkotó berendezéssel, az űrbeli környezet tanulmányozására alkalmas műszerrel és egy olyan rádióvevővel repül, amellyel a tengeri hajóforgalmat lehet követni, a hajók által kibocsátott jelzések alapján (Automatic Identification System, AIS).
Kínából idén hetedszer, ezen belül az elmúlt két hétben háromszor bocsátottak fel műholdakat. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Kína új távérzékelő műholdja
A Jaokan-14 startja (Spaceflight Now)