A Sicsien-13 (más néven ChinaSat-16) tegnap indult Hszicsangból egy Hosszú Menetelés-3B rakétával.
A start időpontja április 12-én, magyar idő szerint 13:04-kor volt. A 4,6 tonnás űreszközt a China Academy of Space Technology (CAST) vállalat építette a SFH-3B jelű platformra. A Ka-sávú transzponderekkel felszerelt, a geostacionárius pályán a 110,5° keleti hosszúság fölé kerülő távközlési szempont több műszaki újdonsággal is szolgál, ezért nevezik kísérletinek. A tesztfázisban Sicsien-13 (Shijian-13) a neve, de ha a sikeres próbák után átadják üzemeltetésre a China SatCom vállalatnak, átnevezik ChinaSat-16-ra.
(Kép: Xinhua)
Az elektromos hajtóművel (ionhajtóművel) felszerelt űreszköz ezzel a más országokban geostacionárius kereskedelmi távközlési műholdaknál már alkalmazott, de Kínában még újnak számító módszerrel dolgozik. A 36 ezer km-es végleges magasságában a műhold 15 évesre tervezett élettartama alatt a folyamatosan szükséges pályaigazításokat így végzi. Ugyancsak újdonság a kínai fejlesztésű, nagy adatátviteli kapacitású, szélessávú fedélzeti kommunikációs berendezés. Adattovábbítási teljesítménye eléri a 20 gigabit/másodpercet (Gbps), ami rekordnak számít az ázsiai országban. A fedélzeten kísérleti lézeres adatátviteli berendezést is elhelyeztek a műhold és a földi állomások közötti kommunikációra.
Ha a felhasználók szolgálatába áll, a ChinaSat-16 például jobb internetes kapcsolatot biztosít majd a repülőgépeken és a nagysebességű vasúti kocsikban utazók számára. A műhold lefedettségi területén 26 különböző nyalábot képes kialakítani, az ország szárazföldi területein és a partok mentén. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Kínai kaleidoszkóp
A Sicsien-13 (ChinaSat-16) indítása (nasaspaceflight.com)