Egy sorozat folytatódik, csakúgy, mint a máris éves rekordot döntő kínai űraktivitás.
Szeptember 7-én, magyar idő szerint 5:15-kor állt pályára a Hajjang-1C (Haiyang-1C). A hordozórakéta egy Hosszú Menetelés-2C volt, a starthely az északkelet-kínai Tajjüan (Taiyuan).
(Kép: Xinhua)
A kínai távérzékelő műhold feladata az óceánok szennyeződésének felmérése, a víz klorofilltartalmának figyelése, a vízfelszín hőmérsékletének mérése, és a hajóforgalom követése lesz. A part menti szárazföldi területekről is készít közepes felbontású űrfelvételeket. Amerikai követési adatok megerősítették, hogy a műhold mintegy 780 km magasan húzódó, poláris (az egyenlítői síkhoz képest 98,6°-os hajlásszögű) pályára került.
A Hajjang műholdsorozat nevének jelentése óceán. Mostani legújabb tagjának starttömege 442 kg. Korábban három indult belőlük: a Hajjang-1A 2002-ben, az 1B jelzésű társa 2007-ben, a Hajjang-2A pedig – az 1-es számmal jelölt szériához képest új műszerezettséggel – 2011-ben. Hírügynökségi információ szerint a következő, Hajjang-1D óceánmegfigyelő műhold 2019-ben állhat pályára az ázsiai országból.
A pénteki start volt Kínából idén a 24. indítás, ami már több, mint ahány űreszközt bármely korábbi évben pályára állítottak az országból – 2018-nak pedig még távolról sincs vége. (Az eddigi csúcsot a 2016-os év jelentette, összesen 22 kínai starttal.) Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A heti mérleg: egy siker, egy kudarc
Két műhold három napon belül
2016: Kína nagy éve az űrben
A Hajjang-1C indítása (Spaceflight Now)