A Hajjang-2B nevű űreszköz egy hét évvel ezelőtt indított társának feladatait folytatja.
Maga a műholdcsalád neve is óceánt jelent kínaiul. A Hajjang-2B (Haiyang-2B) egy Hosszú Menetelés-4B hordozórakéta segítségével állt Föld körüli pályára az északi Tajjüanból (Taiyuan). Az időpont magyar idő szerint október 25-én 0:57 volt.
(Kép: Chinanews.com)
A Hajjang-2B poláris pályáról, több mint 900 km magasból végzi majd megfigyeléseit. Elődje, a 2011 augusztusában indított Hajjang-2A ugyanilyen pályán dolgozott. Kínai hírügynökségi beszámolók szerint az elkövetkező években még két űreszközzel, a Hajjang-2C-vel és -2D-vel bővül majd a konstelláció.
Kína az óceánmegfigyelő Hajjang családban kétféle műholdat is üzemeltet. Az 1-es sorozat C jelű példánya például nemrég, szeptemberben indult. Ezek az óceán színét, a fitoplankton mennyiségét, a víz szennyezettségét mérik. A mostani indítás nyomán bővülő 2-es sorozat tagjai viszont radaros magasságmérő berendezéssel vannak felszerelve, amellyel a vízfelszín magasságának változásait tudják nyomon követni. Repülnek rajtuk továbbá mikrohullámú sugárzásmérők az óceánfelszín hőmérsékletének meghatározására, és radaros szóródásmérők (ún. szkatterométerek) a szélre vonatkozó adatok gyűjtése céljából.
Idén ez már a 29. alkalom volt, hogy Kínából űreszközt indítottak. Mindegyik start sikerrel járt. Már megdöntötték minden eddigi éves rekordjukat, és még jó két hónap hátra is van 2018-ból. Nemzetközi összehasonlításban az Egyesült Államok tartja velük a lépést, ők most 27-nél tartanak. Az összes többi űrnemzet és űrügynökség jóval lemaradva követi Kínát a startösszesítő táblázatban. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A heti mérleg: egy siker, egy kudarc
Kínai műhold az óceánok megfigyelésére
Szélmérők és társaik
A Hajjang-3B startja (Spaceflight Now)