A 2018-as évet Hszicsangból egy Hosszú Menetelés-3C rakéta zárta, amely egy kísérleti geostacionárius távközlési holdat állított pályára.
December 24-én, magyar idő szerint 17:53-kor, amikor nálunk a legtöbb helyen a karácsonyfa alatt bontották az ajándékokat, a Kína déli részén, Szecsuán tartományban fekvő Hszicsang (Xichang) indítóhelyen a magasba emelkedett a TJSW (Tongxin Jishu Shiyan Weixing) rövidítéssel ismert kommunikációs tesztműhold-sorozat harmadik tagja. Az a kifejezés, hogy „ismert”, persze erős túlzás, hiszen a műszaki paramétereiről semmit nem hoztak nyilvánosságra.
Az első TJSW 2015 szeptemberében, a második 2017 januárjában indult, ugyaninnen, ugyanilyen típusú hordozórakétával. Amikor a TJSW-1 pályára állt, a kínai illetékesek annyit közöltek, hogy geostacionárius pályán szélessávú kommunikációs berendezéseket próbálnak ki a Ka-sávban, a 27 és 40 GHz közötti frekvenciatartományban. A startot megelőzően azonban olyan találgatásokat is lehetett olvasni, hogy valójában egy az infravörös tartományban működő, a ballisztikus rakéták indításait figyelő rendszer kiépítése kezdődött meg. Később elterjedt, hogy a műhold a kijelölt pályáját elérve egy nagy gyűjtőfelületű antennát bontott ki, de a hivatalos tájékoztatás elmaradt.
Hasonló titkolózás övezte a TJSW-2 indítását is 2017 elején. Ahogy akkor, úgy most is lényegében csak a start helyét és hozzávetőleges idejét lehetett előre tudni. Egy biztos: Kínából idén ez volt a 38. űreszköz-felbocsátás, egy magánfejlesztésű rakéta startja kivételével mind sikeres. A Hosszú Menetelés-3-as rakéta különböző variánsaival 2018-ban összesen 14 indítást hajtottak végre.
Kapcsolódó cikkek:
Két nap, két kínai műhold
Kísérleti távközlési hold indult Kínából
Kapcsolódó linkek:
A titokzatos TJSW-3 startja ( nasaspaceflight.com)