Kínából sikeresen pályára állították az ország saját globális navigációs műholdrendszerének újabb tagját.
A Beidou műhold-konstelláció ezúttal egy geoszinkron, az egyenlítői síkkal 55,5°-os szöget bezáró pályára szánt űreszközzel bővült. A starthely Hszcsang (Xichang), a hordozórakéta egy Hosszú Menetelés-3B, az időpont június 24-én, magyar idő szerint este 20:05 volt.
A mostani Beidou-3I2 (IGSO-2) volt a Beidou 46. számú indítása. Legutóbb május 17-én frissítették a rendszert egy új műholddal, akkor egy geostacionárius (vagyis ugyanúgy a Föld forgásával szinkronban levő keringési idejű, de az egyenlítői sík közelében elhelyezett) űreszköz indult. A Beidou egyébként zömében közepes magasságú pályákon keringő műholdakat használ.
27 közepes magasságú pályán keringő, 5 geostacionárius és 3, az egyenlítői síkhoz képest 55,5°-os hajlásszögű geoszinkron pályán levő, navigációs rádiójeleket sugárzó műhold alkotja majd a 2020-ra teljesen kiépítendő kínai navigációs műholdrendszert. (Kép: Beidou)
Valós időben, egy vevőberendezéssel a Beidou vízszintes helymeghatározási pontossága 6 m, függőleges irányban 10 m. Ezek a pontossági adatok az idő 95%-ában teljesülnek. A nyílt hozzáférésű hely-, sebesség- és időmeghatározáson túl az arra feljogosított (katonai, állami) felhasználók még nagyobb pontosságot tudnak elérni. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Új Beidou navigációs hold Kínából
A Beidou-46 kínai navigációs hold indítása (nasaspaceflight.com)