A Jaokan-30 (Yaogan-30) sorozat újabb három tagja és egy Tiencsi (Tianqi) kommunikációs CubeSat indult, miközben a rakéta orrburkolatának visszanyerésével kísérleteztek.
A négy kínai műhold Hszicsangból (Xichang) startolt egy Hosszú Menetelés-2C rakétával, július 19-én, magyar idő szerint 2:19-kor. A Jaokan-30 típusból az elmúlt években, 2017-től kezdődően már kilenc triót indítottak, legutóbb egy hónappal ezelőtt, június 18-án. Feladatuk azonban nem egészen világos, pontosabban nem nyilvános. A hivatalos híradásokban távérzékelési feladatot említenek, de a név katonai alkalmazásra utal. Vagy a földfelszín adott pontja fölé gyors visszatérési időt biztosító földmegfigyelő kisműholdas rendszerről, vagy inkább a rádiós kommunikációt figyelő űreszközökről lehet szó. Ugyancsak nem az első eset, hogy a kereskedelmi Apocalypse műholdrendszer egy újabb tagja, ezúttal a Tiencsi-15 jelű CubeSat csatlakozik a három új Jaokan-30 holdhoz a Föld körüli pályára vezető úton, a rakéta orrkúpja alatt.
A Jaokan-30-10A, B és C jelű műholdak, valamint az adatgyűjtő (Internet of Things, IoT) Tiencsi-15 indítása Hszicsangból. (Kép: Xinhua / Guo Wenbin)
Az orrkúp említése ezúttal nem csak egy bevett szófordulat. A kínai szakemberek ugyanis a mostani start alkalmával kísérleteztek a rakéta orrburkolatát alkotó két fél visszanyerésével, ejtőernyős megoldást alkalmazva. E kísérletek eredményéről ugyanakkor egyelőre (?) nem közöltek információt.
A hivatalos kínai állami hírügynökség jelentése szerint a mostani starttal befejeződött a Jaokan-30 műholdcsalád tagjainak felbocsátása. Érdekesség, hogy július 3-a óta a világ legutóbbi öt űrindítása mind Kínából történt. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Három Jaokan és egy Tiencsi
A tizedik Jaokan-30 trió startja (nasaspaceflight.com)