A szeptember 27-én felbocsátott Sijen-10 műhold sorsáról sokáig semmi biztosat nem lehetett tudni. Kiderült, hogy geoszinkron átmeneti pályán ragadt.
A start a délnyugat-kínai Hszicsangból (Xichang) történt egy Hosszú Menetelés-3B rakétával. Az időpont szeptember 27-én, magyar idő szerint 10:20-kor volt, csupán két órával egy másik kínai start után, amelynek alkalmával egy földmegfigyelő hold került pályára egy Kuajcsou-1A (Kuaizhou-1A) rakétával, Csiucsüanból (Jiuquan).
A Hosszú Menetelés-3B rakéta hszicsangi indításával még minden rendben volt. (Kép: Xinhua)
A Sijen-10 (Shiyan-10) műholdról és céljáról az indítás előtt semmit sem lehetett tudni, és utána sem sokat... A rakéta a hasznos terhét amerikai követési adatok szerint elnyúlt elliptikus, 177 km és 40 104 km között változó magasságú, 51,04° hajlásszögű pályára juttatta. Onnan nyilván a saját hajtóműveivel kellett volna elérnie 50° körüli hajlásszögű geoszinkron (vagyis 1 napos keringési idejű, kb. 36 ezer km magas) végleges pályáját. Végül a hivatalosan kiadott, szűkszavú kínai közlemény elismerte, hogy valamilyen rendellenesség történt a műholddal. Az anomália okát a szakértők vizsgálják.
A Sijen műholdak általában technológiai kísérleti céllal készülnek, különféle feladatokra és gyártóknál. Az első ilyen még 2004-ben indult, legutóbb a Sijen-9 idén márciusban. Egyes feltételezések szerint most egy új típusú navigációs műhold előfutáráról lehet szó. Ezt a gyanút erősíti, hogy a jelenlegi kínai Beidou helymeghatározó műholdrendszernek vannak 55,5°-os hajlásszögű geoszinkron pályán működő tagjai, s azokat is ugyanerről a starthelyről, ugyanilyen rakétákkal indították. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Befejeződik a Beidou kiépítése
Beidou-3I2
Újra Hosszú Menetelés-7A
A Sijen-10 balul sikerült startjáról (nasaspaceflight.com)