Szeptember végén indult az első három, most pedig ismét egy ugyanilyen adag a kínai földmegfigyelő (kém)műholdakból.
A Jaokan-36 (Yaogan-36) típus viszonylag új tehát, így feladatairól és felszereltségéről még annyit sem lehet tudni, mint a kiterjedt Jaokan sorozatba tartozó többi típusú űreszköz esetében. A sorozatnév jelentése távérzékelés. Nyugati megfigyelők szerint általában katonai célú kémműholdakról lehet szó, beleértve optikai és radaros technikával működő, sőt rádiós felderítő holdakat is.
(Kép: Ying Longfei / Xinhua)
A Jaokan-36-02A, B és C jelzésű űreszközök egy Hosszú Menetelés-2D rakétával álltak alacsony Föld körüli pályára. A helyszín Hszicsang (Xichang) volt, épp ahogyan szeptember 26-án, a Jaokan-36-01 indításakor is. A második trió október 14-én magyar idő szerint 21:13-kor emelkedett a magasba.
Minél kevesebbet tudni az űreszközök céljáról, annál tágabb tere van a spekulációnak. (A három mondatból álló hivatalos hírügynökségi jelentésből még az sem derül ki, hogy egy műholdhármasról van szó.) Nem világos például, hogy az ugyancsak hármasával indított Jaokan-35 típushoz van-e valami köze az új szériának. Az első körben indult hármas tagjai közül két példányról (01A és 01B) az került nyilvánosságra, hogy a pekingi DFH Satellite vállalatnál épültek, míg a harmadik (01C) gyártója a sanghaji SAST (Shanghai Academy of Spaceflight Technology). Emiatt feltételezhető, hogy felszereltségük is eltérő. Az első kettő talán optikai, a harmadik pedig radaros elven működő földmegfigyelő (kém)műhold lehet. De felmerült az elektronikai (rádiós) felderítés, mint lehetséges funkció is. Ehhez jellemzően kötelékben repülő három műholdat alkalmaznak, hogy háromszögeléssel pontosabban meg lehessen állapítani a befogott jel forrásának helyzetét. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Fél nap, két start, hat műhold Kínából
Ha nyár, akkor Jaokan-35
Jaokan-36-02 start (Xinhua)