A Góbi-sivatagból indult az újabb kínai távérzékelő műhold.
A Jünhaj-1 (Yunhai-1) sorozat negyedik tagját egy Hosszú Menetelás-2D hordozórakétával bocsátották fel Csiucsüanból (Jiuquan). Az időpont október 15-én magyar idő szerint 2:54 volt. Az állami CASC (China Aerospace Science and Technology Corporation) egy órán belül megerősítette, hogy a start sikeres volt, a Junhaj-1-04 a kijelölt pályára állt. A rakéta és maga a hasznos teher is a CASC leányvállalatánál, a SAST-nál (Shanghai Academy of Spaceflight Technology) készült.
(Kép: Wang Jiangbo / Xinhua)
A kínai állami hírközlő szervek szerint a műhold a légkör, szárazföldi és tengeri környezet védelmére, a természeti katasztrófák megelőzésére és következményeik elhárítására, tudományos célokra szolgáltat majd földmegfigyelési adatokat. Ez az az általános leírás, amellyel a Jünhaj műholdakat be szokták mutatni. Néhány nyugati elemző szerint viszont katonai kezelésben levő, meteorológiai célú űreszközökről van szó.
Az első Jünhaj-1 műhold 2016 novemberében indult. Közel 780 km magasan húzódó, kör alakú, poláris napszinkron pályákon működnek. A Jünhaj-1-02 2019 szeptemberében került pályára. Nem sokkal később, 2021 márciusában, feltételezhetően egy korábbi orosz indítás során keletkezett űrszemétdarabbal ütközött. A baleset következtében az Amerikai Űrhaderő követési adatai szerint 37 nagyobb darab keletkezett, amelyek közül mára 23 már belépett a sűrű légkörbe és megsemmisült. A sorozat harmadik tagját, a Jünhaj-1-03 műholdat tavaly szeptemberben bocsátották fel.
A mostani volt Kínából a 47-edik űrindítás, egy kivételével mind sikeres. Az év elején a CASC bejelentette, hogy több mint 60 startot szeretne végezni 2023-ban. Ebből eddig 33 történt meg, a többi magáncégek nevéhez fűződik. Az országban most a Sencsou-17 (Shenzhou) űrhajó indítására készülődnek, amely várhatóan még e hónap vége előtt 3 fős váltást visz a Tienkung (Tiangong) űrállomásra, hat hónapon át tartó küldetésre. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Új típusú kínai időjárási hold indult
Új kínai meteorológiai műhold
Űrszeméttel ütközhetett egy kínai műhold
A harmadik Jünhaj-1
A Jünhaj-1-04 kínai távérzékelő műhold startja (Space News)