Tovább bővült az alacsony pályás kínai műholdrendszer, amelyet intelligens elektronikai eszközök közötti kommunikációra használnak.
A Tiencsi (Tianqi) rendszernek ezek már a 33-adiktól 36-odikig terjedő sorszámú tagjai. A négy műhold a Galactic Energy cég Ceres-1S rakétájával áll pályára december 19-én magyar idő szerint 11:20-kor.
A Ceres-1S rakéta (Y4) a Dél-kínai-tengeren, Santung (Shandong) tartomány partjai közelében állomásozó indítóplatformról (Bo Run Jiu Zhou) emelkedett a magasba. (Kép: Guo Jinqi / Xinhua)
Az IoT (Internet of Things, a dolgok internete) szolgáltatást kereskedelmi alapon végző műholdrendszer üzemeltetője a pekingi székhelyű Guodian Gaoke vállalat, a kínai műholdas IoT piac vezető szereplője. A 2015-ben alapított cég egyetemekkel együttműködve a műholdas alkalmazások közös laboratóriumát hozta létre. A 38 eleműre tervezett, az első kísérleti űreszközt is beleszámítva 2018 októbere óta készülő Tiencsi konstelláció kezdeti kiépítettségét 2021-ben érte el, miközben változatos hordozórakéta-típusokat vettek igénybe a felbocsátásokhoz. (A korábbi startokról szóló híreikről a lap alján elérhető el egy gyűjtemény, fordított időrendi sorrendben. – A szerk.) A cél egy adott felszíni pont felett kb. másfél óránként átrepülni valamelyik űreszközzel, s ezzel a rendszerbe kapcsolt érzékelők állapotát ilyen időközönként frissíteni. Ez a gyakoriság elegendő a legtöbb megrendelő igényeinek kielégítésére.
A Föld körüli alacsony pályák térségében működő Tiencsi műholdrendszer... (Kép: Guodian Gaoke)
...és működésének vázlata a fixen telepített, illetve mozgó eszközökkel való kommunikáció esetében. (Kép: Guodian Gaoke)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Két nap, három start Kínából
Négy műhold a Sárga-tengerről
A kis hableány
Hét óra, két start, nyolc műhold
Hosszú Menetelés 22 műholddal
Négy kínai műhold és visszatérő orrkúp
Három Jaokan és egy Tiencsi
Jaokan-30: nincs megállás
Új kínai rakéta mutatkozott be
Ceres-1
Három Jaokan-30, hetedszer
A harmadik Cöjüan-3
Kuanfu-1 és utastársai
Hat órán belül kétszer...
Okos Sárkány
Start a Sárga-tengerről
Kínai–francia óceánkutató műhold indult
A Tiencsi műholdrendszer 33–36. számú tagjainak indítása (Xinhua)
A Tiencsi rendszerről (Skybrokers)