A tegnap indított műhold nem érte el a Föld körüli pályát. A kilenc idei űrstart közül ez már a második sikertelen volt Kínából.
Amint arról a gyors jelentések nyomán tegnap délelőtt beszámoltunk, a minden bizonnyal radaros távérzékelési céllal készült Jaokan-33 (Yaogan-33) műhold magyar idő szerint május 23-án 00:49-kor indult Tajjüanból (Taiyuan). A Hosszú Menetelés-4C hordozórakétának kb. 600 km magas poláris pályára kellett volna állítania az űreszközt. Amerikai követési adatok szerint ez nem történt meg. A kudarcot egy rövid közleményben a kínai állami hírügynökség is elismerte. Eszerint a hordozórakéta harmadik fokozata nem működött megfelelően, az első két fokozat még rendben végezte a feladatát.
A mostani volt idén már a második indítási kudarc Kínban, az első azonban egy kis kísérleti hordozóeszközt, a OneSpace cég új rakétáját érintette. A kínai űrtevékenység alapját jelentő Hosszú Menetelés rakétacsalád tagjait állami tulajdonú szervezetek építik. Legutóbb 2017 júliusában egy Hosszú Menetelés-5 rakéta vallott kudarcot. A mostani esetben érintett Hosszú Menetelés-4C egy indítása utoljára 2016 augusztusában végződött balul. Akkor a hivatalos szervek csak hetekkel később ismerték el, hogy a Kaofen-10 (Gaofen-10) polgári célú földmegfigyelő műhold pályára állítása sikertelen volt.
Az első információk alapján a mostani hibában érintett harmadik fokozatot csak a Hosszú Menetelés-4C rakétatípushoz használják, ami azt engedi feltételezni, hogy a közeljövőben tervezett kínai startokra kevésbé lesz halasztó hatással az incidens.
Kapcsolódó cikkek:
Jaokan-33
OneSpace: egy kínai magánrakéta sikertelen bemutatkozása
Óriásműhold Hosszú Menetelés-5 rakétával
Kaofen-10: repül-e vagy sem?
Kapcsolódó linkek:
A Jaokan-33 sikertelen indításáról (Spaceflight Now)