A tavaly ilyenkor rosszul vizsgázott kínai hordozórakéta most kiköszörülte a csorbát.
A Hosszú Menetelés-7 rakéta geostacionárius átmeneti pályára történő indításokhoz tervezett 7A jelű változata majdnem pontosan egy évvel ezelőtt, 2020. március 16-án indította az XJY-6 (Hszincsisu Jencseng-6, Xinjishu Yanzheng-6) nevű, közelebbről nem részletezett feladatú kísérleti műholdat. A start azonban nem sikerült. Erről akkor két órával később számoltak be a hírközlő szervek, de a kudarc okáról nem mondtak semmit.
A Hosszú Menetelés-7A a kétfokozatú alapváltozattól eltérően egy harmadik fokozatot is tartalmaz, két folyékony hidrogénnel és oxigénnel működő YF-75 hajtóművel. Maga a Hosszú Menetelés-7 rakétatípus sem túl régi, eddig 2016-ban és 2017-ben repült egyszer-egyszer. A 7A variánst pedig épp tavaly próbálták ki először – akkor sikertelenül.
(Kép: Wu Tong Xiaoyu)
Most jött el az idő az újabb próbálkozásra, a hasznos teher pedig az előző alkalommal elveszett, geostacionárius pályára szánt műhold újraépített példánya (XJY-6-02) volt. A start helyszínéül – ahogy eddig is – a Hajnan (Hainan) szigetén épült Vencsang (Wenchang) űrközpont szolgált, az időpont pedig március 11-én magyar idő szerint 18:51 volt.
A műhold a sikeres pályára állítás után a Sijen-9 (Shiyan-9) nevet kapta. Bár felszereltsége és küldetésének célja titkos, elemzők szerint egy nagyfelbontású, katonai célú optikai kémműhold prototípusáról lehet szó. Feltehetően a CAST (China Academy of Space Technology) fejlesztette. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Rosszul vizsgázott a Hosszú Menetelés-7 GTO változata
Úton a kínai teherűrhajó
Bemutatkozott Kína új rakétája
A starthely felé tart az első Hosszú Menetelés-7 rakéta
Másodszorra sikeresen indult a Hosszú Menetelés-7A rakéta (nasaspaceflight.com)