Havi sorozatunkban az ázsiai és csendes-óceáni térség országainak űrtevékenységével kapcsolatos információkat találnak, melyek önálló cikkekhez túl rövidek. Először kínai híreket olvashatnak.
Rakétagyár
Az Űrvilág beszámolt a Hosszú Menetelés-11 (Long March 11, CZ-11) rakéta március 30-i startjáról, melynek keretében három Tienping-2 (Tianping) műhold került pályára. (Ez volt a Hosszú Menetelés rakétacsaládba tartozó hordozóeszközök 413. startja, egyúttal Kína nyolcadik űrindítása 2022-ben.) Az XNA kínai hírügynökség április 1-jei közleményében tudatta, hogy ez a rakéta volt az első produktuma, az új – és 2020. szeptemberi ázsiai mozaikunkban már bemutatott –, Santung (Shandong) tartományban létesített, szilárd hajtóanyagú rakéták gyártására létrehozott létesítménynek. A Hajjang (Haiyang) külvárosában kialakított üzem egyelőre évi tíz könnyű rakéta gyártására képes, de már folyik a bővítése annak érdekében, hogy néhány éven belül képes legyen évi húsz (CZ-11-es és Smart Dragon típusú) hordozóeszköz előállítására. Az itt gyártott CZ-11-esek akár a csiucsüani szárazföldi bázisról, akár tengeri platformról startolhatnak. A Hosszú Menetelés-11 egy 20,8 m hosszú, 2 m átmérőjű, 58 t starttömegű eszköz, mely kisműholdakat állíthat alacsony (LEO) vagy napszinkron (SSO) pályára. A típus eddig tíz szárazföldi és három tengeri indításon van túl, melyek során több mint félszáz műhold került pályára. A kínai szakemberek már dolgoznak továbbfejlesztett, megerősített (CZ-11A) változatán.
Műholdas alkalmazások
A Kínai Műholdas Távérzékelési Földi Állomás (CRSSGS) április óta már a Landsat-9 adatait is sikeresen veszi, illetve továbbítja a különféle kormányzati intézményekbe. Az intézménynek összesen öt földi állomása van. A kínai pekingi (főállomás), valamint a kashi, kunmingi, mijuni (képünkön), és szanjai létesítmények mellett kiépítettek egyet a svédországi Kirunában is. A pekingi állomás 1986-ban vette a Landsat-5 adatait, jelenleg a Landsat-7-et és -8-at használják. A Landsat-9 tavaly szeptemberben került pályára és idén januárban kezdett szolgáltatni.
Portálunkon beszámoltunk egy március 5-i CZ-2C (LM-2C) rakétastartról, melynek keretében hat Jinho-4 (Yinhe-4) távközlési hold került pályára. Megemlítettük, hogy a 190 kg tömegű 5G távközlési holdak a tervek szerint 40 Gbit/s adatátviteli sebességre lesznek képesek. Egy április 7-i bejelentés szerint az első tesztekkel sikerült is elérni ezt a sebességet. A dolog érdekessége, hogy a kínai GalaxySpace ehhez V-sávú kommunikációt használt. A V-sáv 40 és 75 GHz között húzódik. Ezt a sávot jelenleg még nagyon kevés műhold használja, pl. az amerikai Milstar-1 és -2 katonai távközlési holdak (60 GHz), illetve az O3b, a OneWeb hálózatok, de a SpaceX 12 ezer holdas konstellációja is ide kapott engedélyt. A sáv használata részben azért került előtérbe, mert a Ka- és Ku-sávok már nagyon telítettek.
A Jinho-4 műholdak elhelyezése a rakéta orrkúpja alatt. (Kép: GalaxySpace)
Űrállomás
Április 11-én megérkezett Vencsangba (Wenchang) az a Hosszú Menetelés-7 Y5 típusú rakéta, mely a soron következő, Tiencsou-4 (Tianzhou-4) jelű automatikus teherűrhajót fogja a kínai űrállomáshoz indítani. Annak érdekében, hogy az simán dokkolhasson majd az űrlabor hátuljára, április 20-án onnan lekapcsolódott az ott lévő Tiencsou-3 és átdokkolt az első, hossztengely irányú kikötőre. A Tiencsou-4 indítása májusban, a Sencsou-14 (Shenzhou-14) személyszállító űrhajóé pedig júniusban várható. A második nehéz modul startját júliusra tervezik.
Április 26-án a CMSA (China Manned Space Agency) szakemberei Pekingben kinyitották a Sencsou-13 parancsnoki-visszatérő fülkéjét, amely nem sokkal a személyzet landolása után érkezett az intézménybe, és kiszedték az űrállomásról visszahozott növénymagmintákat, 8K HD fotókat és videókat tartalmazó memóriakártyákat, emlékbélyegzőkkel ellátott képeslapokat, stb.
(Folytatjuk ausztrál, indiai, japán és koreai hírekkel.)
Kapcsolódó cikkek:
Három kínai műhold indult
Tengeri start Kínából
Ázsiai mozaik – 2020. szeptember (2. rész)
Hat Jinho és egy másik
Ázsiai mozaik – 2022. március (2. rész)
GYORSHÍR: Visszatért három kínai űrhajós
Ázsiai mozaik – 2022. április (2. rész)