A magánfejlesztésű kínai Kinetica-1 (Licsien-1) rakéta ezúttal nem tudta teljesíteni feladatát.
Pedig a Kínai Tudományos Akadémia (Chinese Academy of Sciences, CAS) Mechanikai Intézetének kereskedelmi vállalkozása, a CAS Space által üzemeltetett hordozóeszközt 2022 júliusa óta már öt alkalommal használták – idén eddig már háromszor, legutóbb november 11-én. A mostani startkísérlet helyszíne is a Kína északnyugati részén fekvő Csiucsüan (Jiuquan) volt. Az LS-130 jelű starthely egy kereskedelmi alapon működő légi és űripari innovációs zónában fekszik. Az előző startokhoz hasonlóan a hasznos teherként repülő műholdak számára alacsony poláris napszinkron pályákat céloztak meg. Az indítás december 27-én magyar idő szerint 2:03-kor történt.
A négy szilárd hajtóanyagú fokozattal működő Licsien-1 (Lijian-1, más néven Kinetica-1) rakéta Y6 jelű repülése azonban mintegy 3 másodperccel a harmadik fokozat begyújtását követően instabillá vált. Így a fedélzeti autonóm biztonsági rendszer működésbe lépett, kiadva a parancsot az önmegsemmisítésre. Az első és második rakétafokozatok még rendben tették a dolgukat. A probléma okának kiderítését természetesen megkezdték.
A fő hasznos teher, a DEAR-3 (B300-L01) infografikája. (Kép: AZSpace)
Az odaveszett űreszközök között volt a DEAR-3
A 2,7 kg-os 2U CubeSat, a francia CASAA-Sat. (Kép: LAM)
A Kinetica-1 még további 9 apró, feltehetően kínai nanoműholdat is vihetett magával, de ezekről a cikk írásakor nem lehetett találni részletesebb információt. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Kínai rakéta 15 műholddal
Licsien-1, öt műholddal
Ázsiai mozaik – 2024. január (2. rész)
Kinetica-1, harmadszor
Licsien-1: kínai rakéta, másodszor
Licsien-1: egy kínai rakéta bemutatkozása
DEAR-1
Decemberi startkörkép (nasaspaceflight.com)