Néhány órányi működés után elhallgatott az európai diákok által épített mikroműhold. Rövid működése során számos fontos feladatot sikerült végrehajtania.
Az Európai Űrügynökség (ESA) oktatási részlege által támogatott diákműholdat október 27-én álltították pályára egy Kozmosz-3M rakéta potyautasaként – a kísérleti űreszköz azonban nem sokkal később elhallgatott. A szakértők szerint az energiaellátásban léphetett fel hiba és elképzelhető, hogy nem sikerül helyreállítani a mikroműhold működését.
Az elmúlt napok során elemezték a műhold váratlan leállásának okát. Kiderült, hogy az energiaellátó rendszerben bekövetkezett hiba miatt az akkumulátorok nem tudnak feltöltődni és ez vezetett a váratlan elhallgatáshoz. A műhold rövid működése során a dániai Aalborg Egyetem diákjainak sikerült kommunikációs kapcsolatba lépni az űreszközzel, valamint a terveknek megfelelően amatőr rádiósok serege is vette a műhold telemetriai adatait.
A SSETI Express legfontosabb feladatai a Föld fényképezése, valamint három CubeSat elnevezésű pikoműhold pályáraállítása volt. Rövid működési ideje alatt az UWE-1 és az XI-V jelzésű parányi szerkezeteket sikeresen leoldotta, és a földi irányítócsoportok kapcsolatba is léptek az űreszközökkel. A harmadik CubeSat szerkezetről egyelőre nem érkezett jel és kérdéses, hogy egyáltalán levált-e a hordozó űreszközről.
A SSETI Express-t az ESA oktatási programjának keretén belül európai egyetemeken alakult diákcsoportok bevonásával az elmúlt két év alatt fejlesztették ki. A program önmagában is jelentős siker mind oktatási, mind technológiai szempontból.
Kapcsolódó cikkek:
Úton a SSETI Express
Az európai „diákműhold” startra kész