Lassan félidejéhez ér a svéd Prisma műholdkísérlet, amelynek során két űreszköz a közeli kötelékrepülést gyakorolja Föld körüli pályán.
Június 15-én egy Dnyepr hordozórakétával startolt, majd egymástól augusztus 11-én vált el a két műhold, a nagyobbik Mango és a kisebbik Tango. A jövő űreszközei számára fontos technológiát, az automatizált kötelékrepülést és a műholdak csatlakoztatását próbálják ki. A múlt héten a Prisma kísérlet elérte az egyik „leget”: a műholdak több napig az eddigi legkisebb távolságban, a legjobb megközelítéskor egymástól mindössze kb. 7 méterre repültek.
A Mango műhold által készített képek sorozatából egy filmet is összeállítottak, amelyen a kisebb Tango műhold látható, különböző távolságokból. A kisebb, a randevúk során a célpont szerepét játszó űreszköz mérete nagyjából egy mikrohullámú sütőével azonos, tömege 40 kg. A felvételeket készítő, 150 kg-os, aktív Mango – a konyhai hasonlatoknál maradva – egy sütőhöz hasonló méretű. (Video: Swedish Space Corporation)
A Prisma francia, német, dán, svéd, és egyéb európai technológiai megoldásokkal kísérletezik. A Mango hagyományos hidrazin hajtóanyagú, illetve újfajta, nagyobb hatásfokot biztosító környezetbarát üzemanyaggal működő hajtóművel is rendelkezik. (Ez utóbbit már sikeresen ki is próbálták.) A múlt heti megközelítési kísérlet során egy a német DLR által készített, GPS-es helymeghatározáson alapuló módszert próbáltak ki. A következő mérföldkő egy 1 méteren belüli megközelítés lesz, az optikai érzékelőket alkalmazó svéd rendszer segítségével. Már üzembe helyezték a francia CNES rádiós navigációs berendezését is. A kísérlet során a földi irányítók igyekeznek egyre kevésbé beavatkozni a folyamatokba, így egyre több autonóm döntés hárul a műholdak fedélzeti számítógépeire. A cél, hogy a két műhold egyetlen egységként működjön, és emberi beavatkozás nélkül tudják tartani a meghatározott egymás közti távolságot.
Kapcsolódó cikkek:
Francia és svéd műholdak Dnyepr rakétával
Kötelékrepülés mágnesekkel
Műholdkoccanás?
DART: fél(?)siker
Kapcsolódó linkek:
A svéd műholdpáros közeli kötelékrepülése (Spaceflight Now)