Új fejlemények segítik, hogy rohamosan gyarapodjék a nanoműholdak száma, egyre elérhetőbb áron, esetenként ingyen.
A coloradói székhelyű United Launch Alliance (ULA) november végén jelentette be, hogy az Atlas–5 rakétájukkal továbbra is szándékozik CubeSatokat indítani. A startlehetőségek egy részét ingyen bocsátaná a műholdak építői részére, hogy az oktatást, a tudományos kutatást és a nanoműholdak kereskedelmi hasznosítását segítsék. Egyelőre 2017 elején két Atlas–5 starttal hat CubeSat ingyenes pályára állításáról van szó, de a lehetőséget a továbbiakban is fenn kívánják tartani, az Atlas–5 lényegében minden indításánál, sőt a rakéta utódaként fejlesztés alatt álló Vulcan rakétánál is. Az első ingyenes indítási lehetőséget a boulderi Coloradói Egyetem kapta.
Fantáziarajz, ahogyan az Atlas–5 rakéta Centaur utolsó fokozata hátuljára erősített tartóból CubeSatokat löknek pályára. (Kép: ULA)
Az 1999-ben kidolgozott CubeSat szabványnak megfelelő műholdakból 2003 óta már 300-nál többet állítottak Föld körüli pályára. A 10 cm élhosszúságú kockák engedélyezett tömege ma már a korábbi 1 kg helyett 1,33 kg, a pályára állított CubeSatok között sok két, három, illetve több egységes is előfordult.
Két különleges, 1,5 egységes CubeSat, amelyeket a Utah Állami Egyetemen az ionoszféra vizsgálatára készítettek, és amelyeket 2011-ben Delta–2 rakétával állítottak pályára. (Kép: NASA)
Az Atlas rakétára indításonként és tárolóegységenként akár 24 CubeSat is feltehető, de a tényleges szám attól függ, hány egységesek az éppen indítandó műholdak. Az ULA becslései szerint az Atlas rakétákkal évente több száz CubeSatot tudnak indítani (ehhez legalább évi 10 indítással számolnak). Ezek egy részét vehetik térítésmentesen igénybe a felhasználók. A CubeSatokat indító tárolót az Atlas–5 Centaur utolsó fokozatának végén helyezik el, ahonnan egy már a NASA és a hadsereg által többször használt rugós szerkezettel lökik pályára az apró holdakat. Az elhelyezés következtében a kis műholdak nem zavarják a rakéta csúcsában elhelyezett fő hasznos teher pályára állítását.
Az Atlas–5 rakéta felépítése, a Centaur utolsó fokozat hátuljára erősített, CubeSatok indítására szolgáló tartóval (Aft Bulkhead Carrier). (Kép: ULA)
Az ULA november végéig már 55 CubeSatot állított pályára, a következő adag december 6-án jutott a világűrbe, az Orbital ATK ISS-re utánpótlást szállító Cygnus teherűrhajójával. Az ULA illetékesei pályázatot hirdettek az oktatók és hallgatók részére, hogy javasoljanak nevet a CubeSat programjuknak. A győztes kapja a Coloradói Egyetem után a második ingyenes indítási lehetőséget.
Korábban már a NASA is meghirdette oktatási célú, ingyenes CubeSat indítási programját (ELaNa, Educational Launch of Nanosatellites), amellyel az egyetemek az akár 500 000 dollárra rúgó (a műhold fejlesztésének és építésének költségeit általában meghaladó) indítási költséget megtakaríthatják.
A NanoRacks cég a Nemzetközi Űrállomáson elhelyezett adapter segítségével, az ISS-ből löki pályára a CubeSatokat. (Kép: NASA)
A főként CubeSatok indításával foglalkozó, seattle-i Spaceflight Industries 2016-ban egy Falcon–9 rakétán akarja kipróbálni a több hasznos teher indítására szolgáló adaptergyűrűjét. Ugyanez a cég a SpaceX-től a Falcon–9 egy teljes, 2017. évi indítását megvásárolta, amikor kis- és nanoműholdakat kívánnak pályára állítani a Falconnal. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Amerikai kémműhold és 13 apróság
Az ISS várja a Cygnust
Az első CubeSatok egy idegen világhoz
Szabályszegő CubeSatok
CubeSatok indítása az ISS-ről
CubeSat segíti a Légierőt
Manőverező nanoműholdak a láthatáron
A Masat–1 visszatért a Föld légkörébe
A jövő évtized amerikai rakétája
Ingyenes CubeSat indítások a láthatáron (Spaceflight Now)
A United Launch Alliance cikke ugyanerről
United Launch Alliance
NASA ELaNa program
Spaceflight Industries, Seattle