A Rocket Lab rakétája ezúttal ismét Új-Zélandból indított két kis műholdat.
Alig több mint egy héttel korábban, március 16-án az Egyesült Államok területéről, a Virginia államhoz tartozó Wallops-szigetről indult egy másik Electron rakéta. Onnan az volt a második ilyen indítás. A mostani start viszont Új-Zélandból, a Rocket Lab régebb óta használt bázisáról, a Mahia-félszigeten épült indítóhely 1B állásából történt. Az időpont március 24-én magyar idő szerint 10:14 volt.
A The Beat Goes On jelmondatú küldetés során a virginiai székhelyű BlackSky cég két, immár második generációs földmegfigyelő műholdját állították alacsony Föld körüli pályára. A 450 km magasan húzódó pályákra került két új űreszközzel együtt a BlackSky flottája 16 tagúra bővül. A BlackSky nem csak nagyfelbontású, multispektrális műholdképeket készít rövid visszatérítési időt biztosító műholdjaival, de megrendelői számára mesterséges intelligencián alapuló szoftveres megoldásokkal szolgáltat információt. Ügyfelei jellemzően a közlekedésben, az infrastruktúra-üzemeltetésben, a mezőgazdaságban érdekelt vállalkozások, de nemzetbiztonsági és humanitárius célokra is igénybe veszik a BlackSky műholdas alapú szolgáltatását.
A most felbocsátott két űreszközzel együtt eddig összesen már 159 műholdat bocsátottak fel a kisműholdas megrendelők igényeire szabott Electron hordozórakétával. A Rocket Lab részéről ez volt a hatodik start a BlackSky megrendelésére.
A Rocket Lab ezúttal ismét kísérletezett az Electron kiürült és az óceán fölött visszatérő első fokozatának begyűjtésével. Az ejtőernyővel ereszkedő rakétafokozatot azonban most nem helikopterrel igyekeztek elkapni, hanem a vízről emelték egy hajó fedélzetére.
Kapcsolódó cikkek:
Másodjára Virginiából
Két újabb BlackSky
Electron rakéta, idén utoljára
Két BlackSky
Electron rakéta hét műholddal
Űrfelvételek vásárlása
Electron: kapj el, ha tudsz!
Electron: elkapva, de eleresztve
Kapcsolódó linkek:
A BlackSky-18 és -19 startja (Spaceflight Now)