A Francia Intézetben hétfőn délelőtt kerül sor a "Bátorság a tudományhoz: az elhivatottság megszületésétől a tudomány legújabb eredményéig" c. előadásra és beszélgetésre. A bevezetőt Claudie Haignere kutatási és technológiai miniszterasszony (korábban a francia űrügynökség űrhajósa) tartja.
Az előadók Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Claude Lorius glaciológus professzor (2002-ben a CNRS Aranyérmes kitüntetettje), valamint
Michel Brunet paleoantropologus (a Toumai lelet felfedezője).
A rendezvényre a Francia Intézetben (1011-Budapest, Fő utca 17.)
kerül sor, március 10-én, 10:30 - 12:00 között.
A rendezők kérik, hogy aki tudja, jelezze részvételi szándékát a 489-4262-es telefonszámon, vagy a service.scientifique@ambafrance.hu drótpostán.
A rendezők szinkrontolmácsolásról gondoskodnak.
Az ŰRVILÁG bemutatja Claudie Haignere-t
Az 1957-ben született rheumatológus végzettségű orvosnőt, aki fokozatosan a neurológiában is elményedt, a CNES francia űrügynökség 1985-ben válogatta be az ország űrhajós-jelöltjei közé. 1999-ben csatlakozott az ESA európai űrhajós-csapatához. Két űrutazáson vett részt, mindkétszer orosz technikával (Szojuz-TM űrhajóval) repült. Az első a Cassiopée volt 1996 augusztusában, a második az Androméde 2001 októberében. Haignere lett a világ első űrhajósnője aki - 1999 júliusában - megszerezte a Szojuz visszatérő parancsnok (Soyuz Return Commander) címet, azaz (csak "lefele") visszatérhet és leszállás közben irányíthat egy Szojuz űrhajót (amely pl. mentőcsónakként az ISS-hez van kapcsolva). Haignere egyben az első európai nő volt aki a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére lépett (pontosabban beúszott) 2001 októberében. A francia hölgyet 2002 júniusában kinevezték az ország Kutatási és Új Technológiákért Felelős Miniszterévé. Haignere a Francia Tudományos Akadémia rendes tagja.
Az Androméde személyzete(ESA fotó)
Az ESA új főigazgatója
Európai Űrügynökség