A Marsra utazást szimuláló kísérlet az ESA Emberes Űrrepülések Igazgatóságának egyik fő kutatási területe.
Európa űrkutatásának egyik jelentős szegmensét képviseli többek között a jövőben tervezett, a Hold vagy a Mars elérését célzó emberes felfedező űrrepülések felkészülési szimulációinak végzése is.
Négy európai jelölt, a belga Jerome Clevers, a francia Romain Charles és Arc’hanmael Gaillard, valamint a kolumbiai-olasz származású Diego Urbina február 24-én kezdte meg küldetési felkészülését. A tervezett első valóban hosszú távú Mars-küldetés szimulációt ez év nyarán kezdik meg Moszkvában, egy speciálisan kialakított kísérleti komplexumban. Miért Mars500? 250 nap utazás a Marsra, 30 napos felszíni kutatás és 240 napos visszaút, így összesen 520 napos a küldetés.
A megoldandó nehéz technikai kihívások mellett igen fontos kérdés az emberi tényező is, azaz mit képes elviselni hosszú távon az űrhajós? Képes-e arra, hogy mentálisan és fizikailag is egészségesen élje túl a legalább másfél évig – de lehet, hogy még hosszabb ideig – tartó utazást egy teljesen zárt, kis terű űrhajóban, ugyanazon „arcok” társaságában, folyamatos stressz alatt, elszigetelten a Földön maradt családjuktól és barátaiktól? Ezen kérdések megválaszolásához kapcsolódóan magyar kutatók is részt vesznek majd a kísérletben (ld. erről korábbi cikkünket.)
Azokról a jelöltekről, akik a nemzetközi csapatot alkotják majd, és segítenek megválaszolni ezeket az alapvető kérdéseket, itt olvashatnak részletesen. Az ESA emberes űrrepülések igazgatója, Simonetta Di Pippo és Martin Zell, az ESA emberes űrrepülésekért és mikrogravitációs kutatásokért felelős vezetője március 23-án mutatta be külön is a négy európai jelöltet, akik közül ketten fognak bekerülni a végleges legénységbe.
„A nemzetközi emberes űrkutatási programterv végső célja természetesen a Mars” – emelte ki a bemutatás során Simonetta Di Pippo. „A megvalósítás, ill. a kutató küldetésekhez szükséges űr-infrastruktúra fejlesztése érdekében az ESA Emberes Űrrepülések Igazgatósága már tett lépéseket. Napjainkban is végzünk kutatásokat földi analóg bázisokon és a Nemzetközi Űrállomáson is. Szeretnénk meggyőződni arról, hogy űrhajósaink a lehető legjobban felkészültek a jövőbeli lehetséges hosszú időtartamú űrküldetések fizikai és mentális követelményeire, és olyan ellenintézkedéseket fejlesztünk ki, amelyek védelmet jelentenek a küldetés során fellépő káros hatásokkal szemben. A Mars500 izolációs kísérlet mérföldkövet jelent ebben a vonatkozásban, az ESA és Oroszország között kialakult együttműködés pedig szintén nyeresége ennek a kísérletnek.”
A Mars500 kísérlethez kifejlesztett új, speciálisan a marsfelszíni szimulációk végzéséhez alkalmas Orlan-E űrruhák március 17-18-i bemutatásán. További képek itt tekinthetők meg. (Kép: ESA / S. Corvaja )
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
520 napos Mars-szimuláció
A Mars500 program izolációs komplexuma
Magyar pszichológusok a Mars500-ban
A Marsig és vissza – a szimuláció európai előkészületei (ESA)
Mars500 honlap (IBPM, Moszkva)