A nagyvárosokban mintegy 15 nappal tovább zöldellnek a növények, mint a környékükön - derült ki amerikai vizsgálatokból.
A kutatásokat elsősorban a NASA Terra távérzékelési mesterséges holdjának a felvételeire, illetve egy meteorológiai műhold méréseire alapozták. Amint arról az eredeti sajtóhír alapján az Élet és Tudomány legújabb, 33. száma is részletesen beszámol, a városok betonrengetege jobban megtartja a hőt, s így melegebb mikroklímát hoz létre. Emiatt a növények tavasszal egy héttel előbb hajtanak ki, ősszel pedig átlagosan 8 nappal tovább zöldellnek. A jelenség még a városok szélétől 10 kilomérteres távolságban is kimutatható. A vizsgálatokba 2000 és 2001 októbere között az USA keleti partvidékének 10 négyzetkilométeresnél nagyobb kiterjedésű városait vonták be.
Az eredmények azt mutatják, hogy kora tavasszal 1 Celsius-foknyi hőmérséklet-növekedés három nappal hozza előre a kikeletet. A városi hőszigetek jó modellként használhatók a globális felmelegedés növényzetre gyakorolt várható hatásának előrejelzéséhez is.
Kapcsolódó cikkek:
Hőmérők Föld körüli pályán
Kapcsolódó linkek:
A városi hőszigetek hatásáról a NASA GSFC honlapján