A NASA távérzékelő műholdjának többéves adatsorai alapján az amazóniai esőerdők évszakos változásait is tanulmányozhatják.
A most közzétett új kutatási eredmények szerint a levélzet felülete 25 százalékkal is megnövekedhet a száraz évszakban, amikor az égbolt viszonylag tiszta, és több napsütés éri a vegetációt. Az esőerdőket tehát sokkal inkább „fényerdőknek” illene nevezni, hiszen fejlődésüket a fény mennyisége még jobban befolyásolja. A száraz hónapok alatt a talajban mélyen elraktározott vízhez hosszú gyökérzetük révén jutnak hozzá a növények. A száraz időszak közeledtével új leveleket hajtanak. Ezekkel több napfényt tudnak hasznosítani a fotoszintézishez. Ilyenkor több nedvességet párologtatnak el, s így végső soron az újabb esős évszak beköszöntének szabályozásában is szerepet játszanak.
A kutatás vezetője ahhoz hasonlítja a felfedezést, mintha egy teljesen új zöld földrészt találtak volna, amely évente megjelenik, aztán el is tűnik. Az eredmény a klíma változásának, valamint a légköri szén-dioxid, a víz és a tápanyagok körforgásának megértéséhez nagyon fontos. A növények bolygónk levegőjének megtisztítói, s egyben táplálékunk alapjai. Az Amazonas vidékének erdei kb. feleakkora területet foglalnak el, mint az Egyesült Államok, s ott található a Föld élőlényeinek egyharmada.
A tanulmány alapját az amerikai vezetéssel működő Terra mesterséges hold MODIS detektorának öt éven át napi rendszerességgel elemzett felvételei képezték. Az 1 km-es felbontású képek alapján tudták megbecsülni a teljes Amazonas-medence növényzetének levélfelületét. A csoportban 15 ország 27 kutatója dolgozott együtt.
Kapcsolódó cikkek:
A természet műalkotásai az űrből nézve (6)
Az ember hatása a Földre
Az Amazonas súlya
Kapcsolódó linkek:
Az amazóniai esőerdőkről (NASA Ames Kutatóközpont)