A mezoszféra rejtélyes felhőit tanulmányozni hivatott amerikai műhold tegnap indult.
A NASA AIM (Aeronomy of Ice in the Mesosphere) nevű műholdja az első olyan űreszköz, amely a földi légkör és a világűr „határvidékén”, a poláris régiókban levő felhőket tanulmányozza majd.
A startra április 25-én, közép-európai idő szerint 22:26-kor került sor. A Pegasus-XL rakéta a kaliforniai Vandenberg légitámaszpontról felszállt repülőgépről, a Csendes-óceán felett indult. A 140 millió dolláros, 2 évnyi működésre tervezett műhold alacsony, a pólusok felett húzódó pályára állt.
A rejtélyes magaslégköri felhők egyes kutatók szerint a globális klímaváltozás előhírnökei.
Az utóbbi években egyre fényesebbek, és egyre alacsonyabb szélességek fölött is megfigyelhetők.
A Földről csak éjszaka láthatók, amikor az őket megvilágító napfény közvetlenül már nem jut a felszínre. Az űrprogram célja, hogy a felhők keletkezésének, változásának okait kutassa.
A mezoszférában levő felhők a sarkvidéki nyár idején alakulnak ki, a légkör leghidegebb rétegében (Kép: Hampton University)
Az AIM három fedélzeti műszerével nagylátószögű panorámaképeket készít a felhőkről, meghatározza a felhőket alkotó részecskék méretét, sűrűségét, hőmérsékletét és összetételét, illetve méri a Föld légkörébe jutó, kozmikus eredetű por mennyiségét.
Kapcsolódó linkek:
AIM honlap (NASA)