Kiribati (ejtsd: ’kiribas) országáról az emberek keveset hallanak a hírekben. Az 1979-ben függetlenné vált 33 korallszigetnyi állam félúton fekszik Ausztrália és Hawaii között.
Központjában terülnek el a Phoenix-szigetek, amelyek 2008. január vége óta a világ legnagyobb tengeri védett területének számítanak. A Phoenix Islands Protected Area (Phoenix-szigetek Természetvédelmi Terület) egy kisebb szigetvilágot fog közre, benne nyolc atollal (korallzátonyokból felépült gyűrű), két zátonyrendszerrel, de előfordulnak itt tengeri hegyek, illetve mélyvízi részek is. A természetvédelmi területté nyilvánítás miatt minden egyes atoll körül 60 tengeri mérföldes (kb. 111 kilométeres) körzetben tilos a kereskedelmi célú halászat.
(Kép: R. Simmon / Landsat-7 Enhanced Thematic Mapper Plus)
A NASA Landsat-7 műholdja által készített képen a Kanton-sziget látható. Ez a vékony homokgyűrű az egyetlen állandóan lakott atoll a Phoenix-szigetek közt. Északi oldalán megfigyelhetünk egy repülőteret, míg a hajók az atoll belsejébe a nyugati oldalon található keskeny öblökön keresztül jutnak be.
Kiribati és a New England Aquarium and Conservation International (New England-i Akvarisztikai és Természetvédelmi Egyesület) közösen végzett kutatásokat a környéken, ahol veszélyeztetett tengeri teknősök és madarak fészekrakó helyei is megtalálhatóak. Ezen kívül több mint ötszáz ritka halfajnak és nagyjából százhúsz különleges korallnak ad otthont a szigetvilág. Néhány ezek közül eddig a tudomány számára ismeretlen volt. A New England Aquarium and Conservation International segítségével Kiribati újraértelmezi a más országoknak kiadott halászati engedélyeket, hogy azok ne sértsék az újonnan kialakított természetvédelmi területet.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A Maldív-szigetek űrfelvételen
Egészségesek-e a korallzátonyok?
Kiribati és a kínai űrkutatás
A Kanton-sziget űrfelvételen (NASA)