Műholdas érzékelők adatainak kombinálásával sok mindent megtudhatunk arról, hogy a mikroszkopikus tengeri növények mennyi szén-dioxidot nyelnek el a légkörből.
Az Európai Űrügynökség (ESA) legújabb szolgáltatása már nyilvánosan elérhető. A GlobColour adatbázis 55 terabájtnyi információt dolgozott fel. Ezeket az ESA Envisat műholdjának MERIS szenzorával, a NASA Aqua műholdjának MODIS érzékelőjével és a GeoEye cég OrbView-2 műholdjának SeaWiFS műszerével gyűjtötték az elmúlt évtizedben. Az egyelőre 2007-ig elkészített globális tengeri színtérképnek igen nagy jelentősége lehet a klímaváltozással kapcsolatos kutatásokban.
GlobColour klorofilltérkép az Atlanti-óceán és a Földközi-tenger területéről. (Kép: globcolour.info)
A Föld óceánjai és tengerei fontos szerepet játszanak a globális szénciklus szabályozásában. Ha jobban megértjük a tengerek biológiai aktivitását, talán jobban meg tudjuk jósolni azt is, hogy miképpen reagál ez a rendszer az emberiség által évente a légkörbe eresztett plusz 25 milliárd tonna szén-dioxid megjelenésére. A tengervíz színét jórészt a benne lebegő fitoplankton alakítja. Ezek a mikroszkopikus méretű növényi lények a szárazföldi növényekhez hasonlóan fotoszintézist végeznek, így szenet kötnek meg. A víznek napfénnyel jól ellátott felső rétegeiben élő fitoplankton egyenként apró élőlényekből áll, ám az ezekben levő klorofill összességében mégis képes annyira elszínezni a vizet, hogy az a világűrből is jól detektálható.
Tenegeri fitoplankton a mikroszkóp alatt. (Kép: N. Sullivan, NOAA / US Department of Commerce)
A most összeállított, 10 évet felölelő adatsor nagy előnye, hogy több űreszköz adataira támaszkodik. Ezzel a mérések pontossága és időbeli felbontása is növelhető volt. Az adatok megbízhatóságát helyszíni (bójás) mérésekkel is ellenőrizték. A szénciklus kutatása mellett az adatbázisnak más oceanográfiai, de a halászattal kapcsolatos alkalmazásai is lehetnek. 2008 közepétől a szolgáltatás közel valós időben nyújt majd adatokat a kutatóknak. A folytatás is biztosított, az Európai Unió és az ESA által támogatott GMES (Global Monitoring for Environment and Security) program keretében.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A szén körforgása az űrből
Szén-ciklus és üvegházhatás
Az óceán „virágzása”
Megfestett áramlatok a Norvég-tengeren - Űrfelvétel az ELTE műholdvevő állomásáról
Algavirágzás és haltenyésztés
Az idei első európai planktonvirágzás – Űrfelvétel az ELTE műholdvevő állomásáról
GlobColour honlap
Az óceánok szerepe a szén körforgásában (ESA)