Burkina Faso fővárosának területe és lakossága az utóbbi évtizedekben hatalmas mértékben növekedett. Az eredmény űrfelvételeken is jól látható.
Afrika nyugati részén, a Szaharától délre fekszik a tengerparttal nem rendelkező Burkina Faso (egykori francia gyarmat, korábbi nevén Felső-Volta). Az országban a városi lakosság létszáma az elmúlt évszázad utolsó negyedében (1975 és 2000 között) 200%-kal növekedett. A főváros, Ougadougou területe a város külső peremének jórészt ellenőrizetlen beépítésével 1960 és 1993 között 14-szeresére (!) bővült.
(Kép: NASA / USGS / J. Allen)
Az elmúlt évek során a NASA Landsat földmegfigyelő műholdjai erről a területről is rendszeresen készítettek felvételeket. Itt most azokat mutatjuk be, amelyek 2006. október 16-án (Landsat-7, lent), illetve 1986. november 18-án (Landsat-5, fent) készültek. A hamis színezésű képeken a növényzet fényes zöld, a kopár felszín barnás ill. szürkészöld színű. A vízfelületek a kék különböző árnyalataiban látszanak. Rózsaszínes-lilás színek jelzik a beépített felszíneket. Ezek a két időpont közt eltelt húsz év alatt jelentősen terjeszkedtek, a városközponttól távolabbra is, kitöltve a felvétel szinte teljes keretét. Különösen keleti és déli irányban nőtt az urbanizáció.
Mindkét felvételen feltűnő tereptárgy Ouagadougou repülőtere. Az átlós irányban látható kifutópályák 1986-ban még a város szélén voltak, de a területet mostanra jócskán túlnőtte a város. A tavak és folyók eltérő színét valószínűleg a bennük levő üledék és szerves anyag mennyiségének megváltozása okozza.
Az ENSZ környezetvédelmi programja (UNEP) idén publikálta az afrikai kontinens országaira vonatkozó, a fenntartható fejlődés lehetőségét számba vevő jelentését. A dokumentum összeállításához, a közelmúlt évtizedeiben történt változások felméréséhez műholdas távérzékeléssel nyert adatokat is felhasználtak. Az UNEP szerint Ougadougou növekedését az 1980-as években még a vidéki lakosság betelepülése, azóta pedig a megnövekedett természetes szaporulat okozta. Az ellenőrizetlenül növekvő településrészekben egyre nagyobb probléma az alapvető közszolgáltatások, például az egészséges ivóvíz biztosítása. Ennek ellenére a jelentés szerint Burkina Faso nem áll annyira rosszul a fenntartható fejlődés és a környezetvédelem terén. Az afrikai országban nőtt a természetvédelmi területek nagysága, és az egy főre jutó szén-dioxid-kibocsátás is csökkent egy kicsit 1990 és 2005 között. Valamicskét javult az ivóvízellátás és az egészségügy. Ugyanakkor a vízhiány, az elsivatagosodás, az erdőterületek fokozatos csökkenése hosszú távon mind veszélyeztetik az ország egészséges jövőjét. Kapcsolódó linkek:
Ougadougou terjeszkedése 1986 és 2006 között (NASA EO)
Burkina Faso (Wikipedia)