Az Oroszországhoz tartozó Vrangel-sziget a Kelet-Szibériai-tenger és a Csukcs-tenger között, az ázsiai kontinens északkeleti csücskénél, a sarkkörön túl található.
A NASA Aqua műholdjának MODIS szenzorával idén augusztus 18-án készült az alábbi felvétel, amikor a kb. 8000 km2-es sziget fölött épp tiszta volt az ég.
(Kép: NASA / LAADS)
A keleti irányban fekvő kisebb sziget fölött megjelentek az űrfelvételek„sztárjai”, a Kármán-féle örvények is. Az örvénysor akkor keletkezik, amikor az áramlásba benyúló – a vízből kiemelkedő – sziget mögött légörvények válnak le, amelyeket a felhőzet kirajzol. (A fenti kép kinagyított részlete alább látható.)
A hegyekkel tarkított Vrangel-sziget az űrből puszta sziklának tűnik ugyan, de a sarkvidéki tundrai növényzet fontos élőhelye. Menedéket nyújt a a jegesmedvéknek, rozmároknak és különféle vándormadaraknak is. Ezért a táj nemrég felkerült az UNESCO világörökségi listájára.
A sziget mellett közvetlenül, délnyugati irányban, valamint kicsit távolabb, északkeletre a tenger jégtakarójának maradéka vehető ki. A műholdas megfigyelések korszakában, 1979-től 2000-ig a nyári jégolvadás határa valahol a Vrangel-sziget köröl húzódott. Az idei év nem az első, amikor az egybefüggő jégpáncél jóval a szigettől északra is eltűnt.
Az 1989-91 közt itt talált mamutleletek tanúsága szerint a szigeten még kb. 3700 évvel ezelőtt is éltek ilyen hatalmas állatok, miközben a kontinentális Szibériában már hatezer évvel korábban kihaltak! Összehasonlításul: az ókori egyiptomi piramisok némelyike már egy évezrede állt, amikor a Vrangel-szigeten még legelésztek gyapjas mamutok (Mammuthus primigenius vrangeliensis).
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Kármán-féle örvényutak - űrfelvétel az ELTE műholdvevő állomásáról
125 éve született Kármán Tódor
A Vrangel-sziget és környéke űrfelvételen (NASA EO)
Vrangel-szigeti gyapjas mamut (Wikipedia)