Egy bolgár erőmű-komplexum kéményein távozó kén-dioxid feltűnő nyomot hagyott a műholdas képeken.
Amikor fosszilis tüzelőanyagokat égetünk, fémet vonunk ki az ércből, vagy nyersolajat finomítunk, a nyersanyagban megtalálható kén a levegő oxigénjével reakcióba lépve kén-dioxidot (SO2) hoz létre. A gáz természetes úton is keletkezik, például vulkánkitörések alkalmával. A kén-dioxid savas esőt okoz, hozzájárul a szmog kialakulásához. Elősegíti a levegőben a szulfátokból álló részecskék képződését, amelyek jobban visszaverik a napsugárzást, így közvetve hűtik a klímát.
A NASA Aura műholdján repülő ózonmérő berendezés (Ozone Monitoring Instrument, OMI) a kén-dioxid globális eloszlásáról is naponta szolgáltat információt. Az alább bemutatott képek Bulgáriát és környezetét ábrázolják. A felső, 2009. január 12-én készült SO2-kibocsátási kép közepére Délkelet-Európa legnagyobb erőmű-együttese (Marica Iztok) került.
(Képek: J. Allen / N. Krotkov / NASA-GSFC OMI Sulfur Dioxide Group / MODIS Rapid Response team)
Alatta az Aqua műhold MODIS szenzorával ugyanezen a napon felvett adatokból összeállított, hamis színezésű képet mutatjuk be. A látható és infravörös hullámhosszakon észlelt sugárzás alapján a természetes felhők és a füst (fehér) jól megkülönböztethetők a hótakarótól (türkizkék). A környező tengerek vize kékesfekete.
A kén-dioxid a legnagyobb koncentrációban épp az erőmű-komplexum két ligniterőműve (Galabovo és Radecki) felett volt mérhető. A képelemek (pixelek) mérete 24 × 13 km. A maximális érték (a felső képen pirossal jelölve) elérte a 3 Dobson-egységet. A szennyező gáz kibocsátásának helye épp egybeesik a második képen látható füstfelhők pozíciójával. Egy Dobson-egység azt jelenti, hogy ha összenyomnánk a műhold alatt levő légoszlopban levő kén-dioxidot egy standard hőmérsékletű (0°C) és nyomású (1 atmoszféra) rétegbe, akkor az 0,01 mm vastag lenne. Ez a mennyiség kicsinek tűnik ugyan a hatalmas vulkánkitörések során a levegőbe jutó SO2 mennyiségéhez képest, de az emberi eredetű kibocsátások állandó jelleggel terhelik a környezetet. Még ha számításba vesszük, hogy vannak folyamatosan aktív vulkánok (pl. a Hawaii-szigeteken), a mesterséges SO2-kibocsátás így is messze meghaladja a természetes eredetűt.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Légköri összetevők mérése az űrből
Az Etna kitörése – egy kicsit másképp
Vulkáni eredetű kén-dioxid az óceán fölött
Kén-dioxid-kibocsátás, Bulgária (NASA EO)
Marica Iztok (Wikipedia)