Spanyolország napsütötte déli részén hatalmas tükörrendszerekkel gyűjtik a napfényt. 2013-ig egész Sevilla villamosenergia-ellátását környezetbarát módon oldanák meg.
Az alább bemutatott, hamis színezésű űrfelvétel a NASA Terra műholdjának ASTER (Advanced Spaceborne Thermal Emission and Reflection Radiometer) érzékelőjével készült, idén augusztus 29-én. A környező ültetvények színes foltjai közül kitűnik két, közel kör formájú alakzat. A kisebbik a PS10, a nagyobbik a PS20 jelzésű naptorony és környezete. Maguk a tornyok a körök déli (alsó) részén helyezkednek el.
A Terra ASTER felvételen piros szín jelzi a növényzetet, a barna-szürkésbarna különböző árnyalatai a kopár földterületeket, kék a vizet. Az ember által alkotott tereptárgyak kékesszürkék. (Kép: J. Allen / NASA / GSFC / METI / ERSDAC / JAROS / U.S.-Japan ASTER Science Team)
Felülről, az űrfelvételen maguk a viszonylag kis alapterületű tornyok nem volnának különösebben feltűnők. Annál inkább a környező tükörrendszerek. Ezeket az ún. heliosztátokat mindig úgy állítják be, hogy a rájuk eső napfényt a toronyra vetítsék.
Az elektromos energiát a tornyokban levő felforrósított vízgőz által hajtott turbinákkal termelik. A PS10, valamint az újabb (2009-ben üzembe helyezett) és magasabb PS20 egy tervezett nagyobb rendszer részei. A 2013-ig kiépítendő hálózat 180 ezer háztartás – a közelben fekvő Sevilla összes otthona – ellátására lesz alkalmas úgy, hogy közvetlenül nem bocsát ki a környezetbe üvegházhatású gázokat.
A PS10 115 m magas, 624 heliosztát veti rá a napfényt, teljesítménye 11 megawatt. A kétszer akkora teljesítménnyel üzemelő PS20 165 m-es, egy 1255 egységből álló tükörrendszerrel oldják meg a melegítését. Kevésbé látványosan, de a tornyoktól délre olyan téglalap alakú területek is kivehetők, amelyeken ugyancsak naptükröket helyeztek el. Az elektromos energia termelésének ez a környezetkímélő módja pillanatnyilag még kb. háromszor olyan drága, mint a hagyományos, de rövid távon az eszközök tömeggyártásával (hosszabb távon pedig a fosszilis tüzelőanyagok fokozatos drágulásával, eltűnésével) az arányok változni fognak.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A napsugárzás mérése „felülről”
Napelemek az űrben és a Földön
Part menti szélfarmok Koppenhágánál
Műholdas térképpel a szélenergia hasznosításáért
Naptornyok Sevilla mellett (NASA EO)
A PS20 naptorony (Wikipedia)