Az erőfeszítések ellenére a Mexikói-öbölben felrobbant fúrótorony helyén továbbra is folyamatosan ömlik a tengerbe a nyersolaj. Az olajfolt déli nyúlványa már elérte az öbölben uralkodó köráramlást, s így előbb-utóbb a Golf-áramlatba is eljuthat.
Eközben északnyugaton az olaj kezdi ellepni a Mississippi-delta nagy természeti értéket képviselő partmenti mocsárvilágát is. Az alábbi, valódi színes műholdfelvétel május 17-én készült, a NASA Terra műholdjának MODIS műszerével. Az egykori olajfúró torony, a Deepwater Horizon helyét fehér ponttal megjelölték, de könnyen felismerhető arról is, hogy a környékén a legfeltűnőbb a folt. Egy keskeny, de hosszú nyúlvány dél-délkeleti irányban is látható.
(Kép: NASA / J. Schmaltz / MODIS Rapid Response Team)
A vízen elterülő olajat kiemeli, hogy a kép akkor készült, amikor a Nap állása miatt a felszínről épp a műhold irányába tükröződött a napfény. (Normális körülmények között, a sötét háttérben a felszínt borító vékony olajréteg nem feltétlenül látható ilyen természetes színeket mutató műholdfelvételen.) Ha a tengervíz csendes és tükörsima volna, akkor a napfény egy kis területről (pontosabban a műhold pálya menti haladásának megfelelő sávból) vakítóan tükröződne vissza róla. A vízhullámok azonban megtörik a tükröződést és „szétkenik” a Nap képét. Az olajborítás miatt kissé megváltozik, kisimul a vízfelszín, ezért onnan másképpen verődik vissza a fény. Ezen a képen az olajos víz a világosszürke árnyalataiban látható.
Ugyancsak a Terra műhold MODIS detektorával, de az infravörös tartományban készült felvételekből állították elő az alábbi képeket. Ezeken jól látszanak az eltérő hőmérsékletű tengeráramlások. (A vízfelszín hőmérsékletét mutató színskála a sötétkéktől a sárgáig, 20-tól 30 Celsius-fokig terjed.) Felül a Mexikói-öböl tágabb környezete, a Karib-tenger és az Atlanti-óceán egy részlete is látható (május 1-8. között felvett adatok alapján). Megjelölték a Golf-áramlatot, amely Florida keleti partjai mentén tart északnak, valamint a Mexikói-öböl köráramlását (Loop Current). Ez utóbbi a Karib-tenger felől hozza a melegebb vizet. Az öböl közepe táján lelassul és vissza is kanyarodik, majd részben kelet felé tartva, Florida és Kuba között kijut az Atlanti-óceánba is, ahol egyesül a Golf-áramlattal.
(Képek: NASA / J. Allen / LAADS / Ocean Color Web)
Az alsó képre (május 18.) az olajfolt körvonalait is rárajzolták, az imént látott május 17-i, a látható fényben készült felvétel alapján. Az olajfolt délkeleti nyúlványa a napokban valóban elérte a köráramlást. A helyzetet bonyolítja, hogy egy, az óramutató járásával ellentétes irányban forgó hidegebb tengerörvény (a képen jelölve: eddy) határolja a meleg köráramlást. Az odakerülő olaj egy része tehát valószínűleg itt marad, inkább északkeletnek indul, s a szennyezés „csak” részben halad tovább délkeletre, a Floridai-szoros irányába.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Hatalmas olajfolt a Mexikói-öböl vizén
Az olajfolt műholdképe, május 17. (NASA EO)
A Mexikói-öböl áramlásai infarvörös műholdképeken (NASA EO)