A H-2A hordozórakéta fő terhe egy a víz földi körforgását kutató japán műhold volt. Mellette egy dél-koreai távérzékelő hold és két másik kisebb japán űreszköz jutott Föld körüli pályára.
A start május 17-én, magyar idő szerint 18:39-kor történt Tanegashima szigetéről. A Japán Űrügynökség (Japan Aerospace Exploration Agency, JAXA) a globális klímaváltozást kutató műholdsorozatának (Global Change Observation Mission) első darabja, a GCOM-W1 a most indult. A műhold a „száraz” betű- és számjel helyett a Shizuku (jelentése: vízcsepp) nevet kapta, mivel a légkör páratartalmát, a felhőzetet, a csapadékot, valamint a tengervíz felszíni hőmérsékletét, a tengeri jégtakarót, a szárazföld hóborítottságát és a talaj nedvességtartalmát fogják mérni és megfigyelni a fedélzetén repülő berendezéssel.
A GCOM-W1 (Shizuku) tömege 1,9 tonna. Közel poláris (98,2°-os hajlásszögű), 700 km magasan húzódó napszinkron pályára áll. Csatlakozik az A-Train nevű műholdkonfigurációhoz. Ezek a földmegfigyelő űreszközök ugyanolyan pályán, egymást szorosan követve repülnek, így összehangolt és közel azonos idejű méréseket tudnak végezni, ugyanazon földfelszíni területek fölött.
Az A-Train vázlata. (Kép: NASA / JAXA)
A H-2A rakéta második számú utasa a dél-koreai KOMPSAT-3, egy optikai távérzékelő műhold volt, amellyel nagyfelbontású űrfelvételeket készítenek majd a Föld felszínéről. A hasznosítási területek az űrtávérzékelés megszokott alkalmazásai: térképészet, mezőgazdaság, környezeti célú földmegfigyelés. A KOMPSAT-3 képeinek felbontása 70 cm-es lesz.
A két másik, kisebb japán műhold közül az egyik a JAXA technológiai kísérleti űreszköze (SDS-4), a másik egy egyetemi műhold (Horyu-2).
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A GCOM program a Föld globális és hosszú időtávú megfigyelését tűzte ki célul. Két műholdsorozata közül az egyik (GCOM-W) tagjai egy az űrben már bizonyított műszert, egy mikrohullámú sugárzásmérőt (Advanced Microwave Scanning Radiometer-2, AMSR-2) visznek magukkal. Ebből víz-, jég- és hómegfigyelő sorozatból indult most el az első hold. Az AMSR műszer korábbi változata (AMSR-E) „vendégként” repül a tíz éve működő amerikai Aqua földmegfigyelő műholdon. A GCOM másik, később induló sorozata (GCOM-C) egyébként a felszínt és a légkört figyeli majd, elsősorban a szén körforgására, bolygónk sugárzási mérlegére, a légköri aeroszolokra, a növényzetre koncentrálva. Mindkét szériából 3-3 műhold szerepel a tervekben az elkövetkező évtizedre elosztva.
Tíz éve repül az Aqua
Kettős műholdindítás a klímakutatás jegyében
Felhőfigyelő műholdpáros
A H-2A rakéta legújabb startjáról (Spaceflight Now)
Shizuku honlap (JAXA)