Az orosz hatóságok június közepén mintegy 200 helyen, több mint 8 ezer hektár területen küzdöttek a tüzekkel.
Az erdő- és bozóttüzek nem csak Oroszország középső részét, hanem Szibéria nagy kiterjedésű területeit is érintik. A katasztrófahelyzet hónapok óta tart és egyre súlyosabbá válik. Vannak olyan vidékek, ahol már szükségállapotot kellett bevezetni. Ilyen például a Hanti-Manysi Autonóm Körzet, amely nevét a két őslakos finnugor népcsoportról kapta, Krasznojarszk környéke, az Amur vidéke és Szahalin szigete is.
A NASA Terra műholdján működő MODIS berendezés június 18-án, helyi időben kora délután, 13:20-kor rögzítette a felső képet, amelyen jól kivehetők a tüzekből felszálló és szétterjedő füstfelhők. A felvétel a Hanti-Manszijszk, Krasznojarszk és Tomszk környékén égő tajgát mutatja. A két alsó, egyre jobban kinagyított képen a műhold által észlelt aktív tűszfészkeket piros körvonalakkal megjelölték. (Kép: NASA / Jeff Schmaltz / LANCE MODIS Rapid Response)
Az orosz illetékesek szerint a tüzek legnagyobb része emberi gondatlanság miatt lángolt fel, mezőgazdasági területek égetése vagy tábortüzek nyomán. Előfordulnak természetes eredetű, villámgyújtotta tüzek is. A Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet becslése azt mutatja, hogy már most nagyobb terület vált a tűz martalékává Oroszországban, mint az emlékezetes 2010-es esztendőben, amikor nyáron Moszkva is hosszú időre füstben fulladozott. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Füst Moszkva körül
Hőség Oroszországban
Tüzek Szibériában (NASA EO)