Az emberi tevékenységből származó megnövekedett szén-dioxid-kibocsátás hatására a légkör legkülső rétege, a termoszféra folyamatosan hűl és összehúzódik. Emiatt tovább maradnak a Föld körül az űrszemét darabjai.
Ami tehát a légkör alsóbb régióiban üvegházhatást generál, és így a felszín közelében felmelegedést vált ki, annak épp ellenkező értelmű a hatása a légkör és a világűr határvidékén. Mindennek pedig az az egyik következménye, hogy az alacsony Föld körüli pályákon keringő műholdakra az évek múltával egyre csökkenő légellenállás hat. Igaz ez a már használaton kívüli eszközökre és azok törmelékeire, összefoglaló nevükön az űrszemétre is. Vagyis a szén-dioxid szintjének folyamatos növekedése közvetve hozzájárul az űrszemét mennyiségének növekedéséhez is. Az alacsony pályákról a törmelék természetes úton a légköri fékeződés, a pályamagasság csökkenése, végül a sűrűbb atmoszférába való belépés és megsemmisülés útján tisztul ki. A felsőlégkör összehúzódásával ez a folyamat lassul. Az eredményeket egy kanadai és amerikai kutatókból álló csoport kapta a kanadai SCISAT-1 műhold 2004-ig visszanyúló mérési adatai alapján, és nemrég a Nature Geoscience folyóiratban publikálta.
A 2003-ban indított SCISAT-1 műhold, amelynek színképelemző műszerével a felsőlégköri szén-dioxid és más gázok koncentrációját mérték a Föld napsütötte oldala fölött. (Fantáziakép: Bristol Aerospace)
A hosszú távon csökkenő mértékű légellenállást műholdüzemeltetők tapasztalatai is megerősítik. A termoszféra kiterjedése a naptevékenységtől függően periodikusan is változik: akkor a legkisebb, amikor a kb. 11 éves napciklus a minimumánál tart (jelenleg éppen a maximumhoz közeledik). Az űrszemétdarabok számának növekedése azért veszélyes, mert így egyre nagyobb a valószínűsége az ütközéseknek, amik – mintegy láncreakcióként – újabb törmelékdarabok termelődéshez vezetnek.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Megint egy adag űrszemét
Közel 400 amerikai vészjelzés
Lézerrel az űrszemét ellen
Le az űrszeméttel!
Hogyan takaríthatnánk az űrben?
A légköri szén-dioxid szintjének növekedése lassítja az űrszemét megsemmisülését (SfN)