Elküldte a Földre első felvételeit a nemrég felbocsátott miniatűr európai távérzékelő műhold.
A május 7-én Kourouból Vega rakétával pályára állított Proba-V nevében a V a vegetációt jelenti, arra utalva, hogy a földmegfigyelő űreszköz elsődleges feladata a növénytakaró változásainak nyomon követése lesz. A 820 km magas, poláris napszinkron pályára került műhold jó egészségnek örvend, első felvételét a múlt héten Franciaország fölött repülve készítette el. Az adatokat a Redu (Belgium) melletti követőállomáson rögzítették.
A Proba-V első, még kísérleti felvétele a Vizcayai-öbölről és környékéről, Franciaország nyugati partvidékéről, május 15-én. (Kép: ESA)
Az Európai Űrügynökség (ESA) legújabb távérzékelő holdja két napos időközönként az egész bolygófelszínt fel tudja mérni, ami a felszínborítás és a növénytakaró változásának vizsgálata szempontjából ideális.
A műhold 55 perccel a start után önállósult a hordozórakétától, s a kezdeti munkálatok szinte azonnal meg is kezdődtek vele. Ebben a működési fázisban elsőként meggyőződtek a fedélzeti berendezések működőképességéről, amint az űreszköz adását sikerült fogni a kijelölt földi követőállomáson. A Proba-V esetén erre csupán 40 percet kellett várni, amint elrepült a starthely, a francia guyanai Kourou mellett fekvő állomás fölött. Az első telemetriai adatok megerősítették, hogy a műhold a megfelelő térbeli helyzetben stabilizálta magát. A fedélzeti rendszereket sorban kipróbálták. Ezután a berendezések működésének minden részletre kiterjedő ellenőrzése következett, ami már megkezdődött, de még eltarthat egy-két hónapig. A több hullámsávban, a látható és infravörös fénytartományban működő kamera a francia SPOT-4 és -5 távérzékelő holdak kameráinak kicsinyített és korszerűsített változata. (A Proba-V térfogata kevesebb mint egy köbméter, ebbe kellett beszorítani a régi típusú, a jóval nagyobb SPOT holdakra szerelt kamerákkal egyenértékű újat.) Hogy a SPOT megfigyelési program 1998 óta tartó folytonossága biztosított legyen, az eszközt gondosan kalibrálni kell a SPOT-5 kamerájának segítségével, ugyanazon területekről készített felvételek révén.
A Proba-V egyben az ESA technológiai kísérleti műholdsorozatának negyedik tagja. Ezért a fő műszer, a vegetációs kamera mellett helyet kapott a fedélzetén egy a földi repülőgépekről kibocsátott vészjelek detektálására alkalmas érzékelő, egy sugárzásmérő berendezés, egy töltöttrészecske-detektor, egy száloptikás kísérlet, valamint egy olyan X-sávú rádiós erősítő, amelyben először alkalmaznak a világűrben gallium-nitrid (GaN) félvezető alkatrészt.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
V, mint Vega, vegetáció és Vietnam
A Proba-V „kinyitotta a szemét” (ESA)